banner560
banner573
banner572
02 Şubat 2016 Salı 17:14
AKP’li yönetici misiniz yoksa belediye yöneticisi mi ?
banner508
İzmit Belediye Meclisi’nin şubat ayı toplantısı bugün gerçekleştirildi. 17 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıya Fransa’da olan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan katılamazken toplantıya İbrahim Bulut Başkanlık yaptı. Toplantıda konuşan CHP’li Ercan Umutlu İbrahim Bulut’a sosyal medyada CHP’ye yönelik paylaşımlarda bulunmasını eleştirerek, "Siz AKP yöneticisi değilsiniz. Siz İzmit Belediye Başkan Vekilisiniz. Ne sıfatla bu şekilde paylaşımlar yapıyorsunuz sadece görevinize yerine getirin" 

İZAYDAŞ'IN KAPASİTESİ DOLACAK
İbrahim Bulut'un yaptığı açılış konuşmanın ardından yapılan yoklamayla meclis gündem maddelerini görüşmeye başladı. Toplantıda söz alan CHP Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak “Belediyenin en büyük sorunlarından bir tanesi çöp toplama ve bertaraf etme işi. Bizim de bütçemizin büyük bir kısmı buna ayrılmış durumda. Bu sorunlarını halleden belediye, büyük bir sorunu çözmüş olur. Bizim de böyle bir çabamız var. Biliyorsunuz daha önce İZAYDAŞ vardı. Onun da kapasitesinin dolacağı ön görülüyor. Biz ilçe belediyesiyiz. İZAYDAŞ’ta vahşi depolama yapılıyor. Bu Ankara’daki tesiste ise sadece çöpün yüzde 10’u geriye kalıyor. Büyük ölçüde bertaraf ediliyor ancak biz İzmit olarak bunu yapamıyoruz çünkü çöpü bertaraf etmek büyükşehirlerin görevi. Ancak plan ve bütçeye gelen raporlarda çöpün ayrıştırılmasından bahsediliyor. Bunu bir firmaya yaptırmak istiyoruz. Bu konuda iyi bir fizibilite çalışması yapılmalı.

 
40-50 BİN TON HAYVANSAL ATIK LAZIM
Bir de biyogaz tesisinden bahsediliyor. 1 megavatlık enerji üretecek tesis kurabilmek için 1 ton hayvansal atığı depolarda 20-25 gün bekletmeniz ve ortaya çıkan gazı kullanmanız gerekiyor. Daha sonra ürettiğiniz elektriği satıp kar ediyorsunuz. Yıllık 40-50 bin ton hayvansal atığa ihtiyacımız olacak. Ancak siz hayvansal atığı aranılan bir pozisyona sokarsanız, ticari bir meta haline girer. Siz gazı kullanacaksınız ancak artan katı atığı ne yapacaksınız? Tarım bakanlığı bu konuda kurutma şartı getiriyor. Bu konuların bilinmesi gerekiyor, iyi araştırılması gerekiyor. Bir de koku problemi ortaya çıkacak. Pamukova’da bir tesis var ancak çalışmıyor.
 
BİYOGAZ TESİSİNDE SAKINCALAR
Biyogaz tesisiyle ilgili süre uzatımı isteniyor. Bu süre uzatımında sakıncalarımızın da incelenmesini istiyoruz. Bu sakıncalar varlığını korursa yapılmasına müsaade edeceğimiz tesislerin çalışması sıkıntıya girer. Biz detaylı çalışma yapılmasını diliyoruz.” Albayrak’ın ardından AKP’li üye İbrahim Elgin söz aldı. Elgin, CHP’lilerin çekinceleriyle ilgili yaptığı konuşmada detaylı inceleme çalışmalarının yapılacağını söyledi. Daha sonra söz alan İbrahim Bulut ise “Dünyayı yeniden keşfetmiyoruz. Biyogaz tesisi kurulduğunda şu an en iyisi ne ise o kurulmuş olacak. Evlerin önündeki atıklar kokuyor. Tesisin kokusu bundan bile az olacak” dedi.
 
KONTEYNERLER ÜCRETLİ Mİ?
Gündem maddeleri tamamlandıktan sonra CHP’li Ercan Mutlu ve Uğur Koştur söz aldı. Gündem dışı konuşma yapan Koştur şu ifadeleri kullandı: “Toplu konut alanlarında çöp konteynerlerinden ücret alınacağıyla ilgili bir gündem maddesi bir önceki toplantıda konuşulmuştu. Ben mazeretim dolayısıyla toplantıya katılamamıştım. Yahya Kaptan Mahallesi’nde de bir çöp konteynerinden para talep edilmiş. Acaba artık bütün çöp konteynerlerinden mi para alınacak? Bunu merak ediyoruz. Bir diğer konu ise Cephanelik Stadı. Bu konuda son kez konuşmak istiyorum.

CEPHANELİKTE SICAK SU AKMIYOR
Cephanelik tesisi belediyenin yaptığı en iyi işlerden biri. Bu tesisle gurur duyuyoruz. Kullanım amacı da iyi. Ulaşım sıkıntıları da çözüldü zannediyorum. Daha önce bu tesisin bakımı ve giderleriyle ilgili kimi sıkıntılar olduğunu belediye başkanımız konuşma yapmıştı. Komisyonda tesisin gençlik ve spora devredilmesini konuştuk. Tesisin problemlerini tespit ettik. Buradan 16 kulüp faydalanıyor, antrenmanları orada yapıyorlar. Kışın sıcak su akmıyor tesiste, bu büyük bir sorun. Biz başkana devir için yetki vermiştik gençlik spora. Devir işleminin yetkisi artık başkandadır.”
 
İZAYDAŞ’IN ETKİSİ VAR MI?
Daha sonra söz alan Ercan Umutlu ise şöyle konuştu: “Alikahya’nın en büyük sorunun asfalt boyama olduğunu söylemişti Nevzat başkan. Ben bu konuyu Alikahyalılara sordum. Kendileri İzmit Belediyesi’nden umudu kestiklerini söylediler. Ben yine de sorunları dile getireyim. AKP uzun yıllardır İZAYDAŞ sorununun çözümüyle ilgili söz veriyor. İZAYDAŞ’ın koruma bandı büyük bir sorun. Bizim umudumuz İZAYDAŞ’ın ömrünü doldurup kapatılması. Umarız bu olur. Bir de Alikahya’da kanserden ölüm vakaları arttı. Bu konuda İZAYDAŞ’ın ya da bölgedeki fabrikaların etkileri var mıdır? Şu anda 100 kanser hastası bölgede tedavi görüyor.

SEDAŞ'LA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA OLACAK MI ?
Kandıra’da rüzgar esse Alikahya’da elektrikler kesiliyor. SEDAŞ’la ilgili bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Bir de siyah kaldırım taşlarında sorunlar, sıkıntılar var. Sadece bu ay 2 vatandaş düşerek elini kırdı. Nedense 2-3 senedir bu konuda bir adım atılmıyor. Yine bölgemizde kanalizasyonlardan biri sokağa akıyor bir diğeri ise yağmurda evlerden taşırıyor. Siz mahalle gezilerinizde sanırım Alikahya’yı merkezdeki havuzda bitiriyorsunuz. Ben bölgenin meclis üyesiyim, mahalle ziyaretlerinde haberim yok.
 
AKP’Lİ YÖNETİCİMİSİNİZ YOKSA BELEDİYE YÖNETİCİSİ Mİ ?
Bir diğer sorun ise yapılan düğünlerde kimi vatandaşların SARBAŞ’a yönlendirmesi. SARBAŞ, 50 gramlık kuru pasta için 5 ile 8 lira arasında ücret istiyor. 500 kişilik bir düğün 5-6 bin liraya mal oluyor. Tamam biz Alikahya olarak zengin bir beldeyiz tamam ama parayı şeyde bulmuyoruz yani. Son olarak; ben sosyal medyadan ve arkadan konuşmayı sevmiyorum. Şimdi siz sosyal medyadan bir paylaşım yapıyorsunuz, burada sizin vasfınızı merak ediyorum. AKP’li bir yönetici misiniz yoksa belediye yönetici misiniz? Siyasi bir nezaket vardır. Siyasi bir terbiye vardır. Lütfen paylaşımlarımıza dikkat edelim.
 
ÖZÜR DİLEYECEKMİSİNİZ?
Ya AKP’de yöneticilik yapın ya da belediyede yöneticilik yapın. Eğer başkan vekiliyseniz bu kentte sadece AKP’liler oturmuyor. Lütfen bırakın CHP’yi tartışmayı işinize bakın. Baktım sosyal medya sayfanıza benden çok CHP’yi paylaşıyorsunuz. Artık yeter ya. İbrahim Bulut’un iki tane sayfası var. Biri avukat İbrahim Bulut, bir diğeri ise başkan vekili İbrahim Bulut. Lütfen rica ediyorum. Ben CHP’li yöneticilerden özür dilemenizi istiyorum.” Ercan Umutlu’nun ardından ise AKP’li İbrahim Elgin söz aldı.
 
ÖNEMLİ KONULARI KONUŞALIM
Elgin, “Son seçimdeki oy oranlarına bakılırsa bölge halkının kimlerden umudu kestiği gözükür. Biz İZAYDAŞ’ı kapatmıyoruz çünkü sizin kurduğunuz şeye saygımız var. Kanser oranları arttıysa bunu da mı biz yaptık. Lütfen gündemi meşgul etmeyecek konuları meclise getirelim. Yok yol şöyle, yok yol böyle... Bunları getirin belediye personeli çözsün. Hangi arkadaş bize ulaşmaya çalıştı da ulaşamadı. Burada kenti tartışalım, önemli konuları konuşalım” ifadelerini kullandı. İbrahim Elgin’in ardından ise CHP’li Ersin Albayrak partisi adına son konuşmayı yaptı.

MECLİS ÜYELERİ KAPI KULU DEĞİL  
Albayrak, “Burası bir meclis, Topkapı Sarayı değil. Buradaki meclis üyeleri de kapı kulu değil. Arkadaşlarımız gördükleri eksiklikleri dile getiriyorlar. Bunu çok abartmamak lazım. Hatiplerin konuşmalarını sabırla dinlemek lazım. Yanlış da konuşulabilir. Yanlış konuşanın karşısında doğruyu dile getirir meclis üyeleri” şeklinde konuştu. Meclisin son konuşmasını ise İbrahim Bulut yaptı. Bulut, “Konteynerler konusunda bir yanlış anlaşılma olmuş. Değişmesi gerekenler en kısa sürede değiştirilecek. Bir de bizim İZAYDAŞ’la ilgili hiçbir kaldırma vaadimiz olmadı. Tehlikeli atık yakma ünitesi zaten devam ediyor” şeklinde konuştu.Son Güncelleme: 03.02.2016 12:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482