banner560
banner573
banner572
30 Kasım 2014 Pazar 15:12
AKP EGEMENLİĞİN KAYNAĞINI DİNE DAYANDIRIYOR
banner508

AKP EGEMENLİĞİN KAYNAĞINI DİNE DAYANDIRIYOR


 

Mimarlar Odasında söyleşide konuşan Yurt Gazetesi Yazarı Yrd. Doç. Dr. Fatih Yaşlı, 1946 yılından itibaren çökmeye başlayan cumhuriyetin tabutuna son çiviyi çaktığını söyledi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ve Yurt Gazetesi Yazarı Fatih Yaşlı’nın okurları, Yaşlı’nın yeni piyasaya çıkan, “AKP, Cemaat, Sünni –Ulus Yeni Türkiye üzerine tezler” kitabı için Mimarlar Odası tarihi taş binasına söyleşi ve imza günü düzenledi.  Yeni kitabında ele aldığı konulara değinen Fatih Yaşlı, AKP’nin hedefinin hatasıyla günahıyla 1923 yılında ilan edilen rejimi değiştirmek olduğunu söyledi. Bugün yaşanılan süreçte AKP tarafından egemenliğin kaynağının değiştirildiğini söyleyen Yaşlı, “1923 yılında egemenliğin kaynağı gökten alınıp halka verilmişti. Şimdi yine egemenliğin kaynağı göğe yani dine yani tanrıya dayandırılıyor” dedi.

VALİLER AKP’NİN İL BAŞKANI GİBİ

Dinsel rejimin beraberinden otoriter bir anlayışı getirdiğini ifade eden Fatih Yaşlı, “Bakın meclise AKP’nin istediği kanun çıkarılıyor. İstemediği kanun ise çıkmıyor. En son yapılan Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu seçimlerinde AKP yargıyı tamamen ele geçirildi. Kuvvetler ayrılığı ilkesi yerine kuvvetler birliği ilkesi çıkıyor. Devletle hükümet arasındaki ayrım kapanıyor.  Artık parti devleti ortaya çıkıyor.  Valiler artık devletin valisi gibi değil AKP’nin il başkanı gibi davranıyor.  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçim çalışmaları  partiler eliyle değil valilikler eliyle yapıldı” ifadelerine yer verdi.

AKP İLE CEMAAT KAVGASI

AKP ile cemaat arasındaki kavgayı ele alan Fatih Yaşlı, “2002 öncesinde yaşananlar AKP’nin iktidar olmasına zemin hazırlıyor. AKP ilk iktidara geldiğinde devleti dönüştürmek için bazı demokratik adımlar attı. Kurumları ele geçirince 2008 yılından sonra Ergenekon, Balyoz operasyonlarıyla tasfiye yapıldı. 2013 yılı ortalarına kadar cemaat ile hükümet koalisyon yaparak hareket etti.  Devletin ele geçirilmesinin ardından devletin sahibi cemaat mi olacak AKP mi olacak kavgası başladı. Cemaat elindeki yargı ve polis gücünü kullanarak bakan çocuklarını gözaltına aldı. Cemaat AKP’nin zayıf karnından yolsuzluktan vurdu. Ancak AKP, elindeki devlet imkanlarını kullanarak bu operasyonları durdurdu” dedi.

AKP CUMHURİYETE SON ÇİVİYİ ÇAKTI

1946  yılından itibaren cumhuriyetin çöküşünün başladığını AKP’nin ise cumhuriyetin tabutuna son çiviyi çaktığını ifade eden Fatih Yaşlı, “Bugün cumhuriyet artık kağıt üzerine hayatını devam ettiriyor. Anayasa var ama her gün ihlal ediliyor. Recep Tayyip Erdoğan kendini sultan ilan ederek Ankara’da saray yaptırdı. AKP’nin milli iradeyle kast ettiği kendisine oy verenlerdir. 1923 yılının laik anlayışının yerini dinsel bir ulus almaya başladı. Ancak AKP’nin bu anlayışı Alevileri, ulusalcıları, Kemalistleri, sosyalistleri kapsamıyor. Ben 2013 yılında çıkan Haziran isyanı Sünni ulus anlayışına isyan etti. 2013  Haziran İsyanı, AKP’nin tüm hegemonyasını alt üst etti. AKP’nin kurduğu yeni Türkiye, özgürlüklere değil monarşiye dayanan bir sistem oldu. ” ifadelerini kaydetti.

unnamed (1)

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482