banner598
banner608
banner654
27 Şubat 2015 Cuma 16:50
Aile Hekimlerine rüşvet teklif edildi
banner610

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarına yazılan Cumartesi Nöbetleri ile ilgili basına açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Şube Başkanı Çeker’in yanı sıra; Türk Sağlık Sen Başiskele Şube Temsilcisi Yalçın Gül, Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan’da hazır bulundu. Nöbetler ile ilgili çarpıcı açıklamarda bulunan Şube Başkanı Çeker Aile Hekimlerine nöbete kalmaları için rüşvet teklif edildiğini söyledi.

 

BİNADAN BİLGİ İSTENDİ

 

Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanlarının sendikal haklarından olan iş bırakma haklarını kullandıkları için İş bırakan sağlık çalışanlarına zulüm uygunlandığını söyleyen Çeker, “Bir ilçemizde ASM’lerde iş bırakan çalışanlarla ilgili bilgi istenmiştir. Fakat bilgi istenme işi hizmet binasına “ASM’nin” bizzat şahsına yazılmıştır. Cumartesi Nöbetine gelmeyen Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarını bize bildir denmiştir. Şayet Aile Sağlığı Merkezi binası vücuda gelir yazmayı da öğrenirse bunu bildirir” diye konuştu.

 

DENETLEMELERDE KOLAYLIK

 

İlimizde ASM de Cumartesi Nöbetlerine Eylemine katılım oranının % 85 olduğunu söyleyen Çeker, “Nöbet görevine icap eden % 15 lık personele TSM'lerce telkinler de bulunulduğu ilgili ASM lere denetlemelerde kolaylık sağlanmakta olduğu Cumartesi günleri su saat aralığında ASM acın sonra kapatırsınız denildiği sağlık çalışanlarınca iddia edilmekte. Yine bazı ASM lere 2-3 aile hekimi görevlendirilerek biriniz gidin acın diğerleriniz gitmeseniz de var olarak yazılacaksınız şeklinde söylendiği sağlık çalışanlarınca iddia edilmektedir.

 

YETKİLİLERE SORU

 

Çeker yetkililere şu soruları yöneltti; “Bü tür söylemler kamu çalışanlarının arasında huzursuzluk yaratacağı gibi Kamu vicdanını da yaralar. Bu konulara açıklık getirilmesi adına İlimizdeki yetkilere bazı sorularımız var. Cumartesi Nöbet görevine icap eden personele ASM

Denetlemelerinde nasıl bir kolaylık sağlanıyor? Bazı ASM lere 2-3 aile hekimi görevlendirildiği biriniz gidin acın diğerleriniz gitmeseniz de var olarak yazılacaksınız şeklinde söylendiği doğrumudur ? Neden bazı ASM birden çok ASM çalışanı cumartesi nöbeti yazılıyor. Cumartesi nöbetlerine gitmeyen Hekim ve Aile Sağlığı çalışanlarının tespit edilmesi için oluşturulan komisyonun oluru var mı? Bu heyete mesai dışı görevlendirildikleri için ücretleri ödeniyor mu veya hafta içi izin veriliyor mu”

 

SENDİKAL HAKLAR KULLANILIYOR

 

Soruların cevaplanmasını isteyen Çeker, “Buradan tavsiyemiz Boşuna ASM’lerden talepte bulunmayın. Üyelerimiz ASM’lerde sendikal haklarını kullanıyor ve iş bırakıyorlar. Bir zulme direniyorlar. Buna devam da edeceklerdir. Bu tür şeyler çalışanlara gözdağı için yapılıyorsa bundan vazgeçilmelidir. Buradan Sayın Valiye, Halk Sağlığı Müdürüne de açık bir çağrı yapıyoruz. İşe zulmetmekle uğraşanlar hakkında, resmi yazı yazmasını bilmeyenler, nerden neyi isteyeceğini bilmeyenleri ya hizmet içi eğitime alın öğretin. Yada kamu idaresini bilmeyenler hakkında gereğini yapın. Çalışana zulmü katmerli hale getirmeye çalışmayın, çalışana da müsaade etmeyin” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482