banner588
banner589
banner572
05 Ağustos 2015 Çarşamba 02:10
‘Acile acil müdahale gerekli’
banner508

 

Darıca 1 No.lu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda görev yapan sağlık çalışanlarının sağlıksız şartlar altında hizmet üretmeye çalışması ve belediyenin 112 istasyonu açılması için tahsis etmiş olduğu binaya istasyonun taşınması hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker yetkilileri göreve davet etti. Başkan Çeker yetkililere basın yolu ile sorular yönelterek yetkililerin cevaplanmasını istedi. Çeker; CHP,  MHP milletvekillerini, ilce parti teşkilatlarının sağlık çalışanlarına ve bölge halkının sorunlarına sahip çıkmaya davet etti.

 

VERDİ, VERİŞTİRDİ

 

Başkan Çeker;Nitelikli bir sağlık hizmetinin temel şartlarından biri uygun fiziki mekanlardır. Bu mekanların oluşturulmasında gerekli hassasiyet gösterilmezse sağlık hizmeti sunmak bir yana sağlık çalışanları sağlığını kaybedebilir. Vatandaşlar sağlık hizmeti alamaz hale gelirler. Ne yazık ki böyle üzücü bir durum Darıca 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu “112” için geçerlidir. Dedi. Çeker;   Girenin çıkanın belli olmadığı yoğun şekilde mültecilerin yaşadığı bir binada Darıca 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu “112” hizmet vermeye çalışmaktadır. Haşerelerin istilasına uğramış bir mekanda  112 çalışanları özveri ile kaliteli hizmet üretmeye çalışılmaktadırlar”dedi.

 

“BELEDİYE BİLE DAYANAMAMIŞ “   

Şube Başkanı Çeker tepkilerini şöyle sürdürdü: “Bu duruma belediye bile dayanamamış yeni bir tek katlı binayı 1 No.lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu “112”   tahsis ettiğini bölgede yaşayan halka duyurmuş, bu basına da yansımıştır.Fakat ne hikmetse 1 no.lu istasyonda çalışan 112 çalışanları bu istasyona bir türlü taşınamamıştır. Çalışanlar da bu durumdan son derece şikâyetçidirler ve bunu ilgili makamlara iletmişlerdir fakat hala bir çözüm üretilmediği tarafımıza sözlü olarak iletilmiştir”

 

“BASIN HUZURUNDA YETKİLİLERE SORUYORUZ”

 

Çeker konuyla ilgili cevap beklediği soruları da madde madde şöyle sıraladı:

 

1- Darıca  1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu 112’inin acil sağlık hizmeti vermesi bir yana İstasyon çalışanlarının acil müdahaleye muhtaç haline gelmesinin sorumlusu kimlerdir?

2- 2. katta 112 hizmeti sunmak gibi dahiyane bir fikri, pislik yuvasına dönmüş bir mekanda sağlık hizmeti vermekte ısrarcı olunmasının nedeni nedir?

3- Bu istasyonda görev yapan sağlık çalışanları istasyonları ile ilgili sorunları yazılı ve sözlü olarak yetkililere baş vuruları var mı.? Eyer baş vuruları varsa  sorunlarına neden çözüm bulunmadı.? Sorunlara karşı duyarsız kalındı.?

4- İstasyon haşerelere karşı kaç kez ilaçlandı.?, İstasyonda görev yapan sağlık çalışanları haşerelerin ısırmaları sonucu bulaşıcı bir hastalığa yakalanır ise bunun sorumluluğunu kim üstlenecektir.?

5- Belediyenin tahsis ettiği bina niçin kullanılmamaktadır?  Bu devir neden yapılmamakta, çalışana eziyet edilmekte ve vatandaşın sağlığı tehlikeye atılmaktadır.?

6- Pis olsun ama bizim olsun mantığını ısrarla sürdürenler kimlerdir ?

7- Komutadan vaka  anonsu geldiğinde 90 saniye içerisinde çalışanlar istasyonu terk edilmesi gerektiği yönünde yönetmenlikte madde var iken, ikinci kattaki bir istasyondan çalışanların vakaya çıkması  mümkün gözükmemektedir.  Yönetmenliğe aykırı olarak hangi ileri akılla ikinci kattaki bir bina 112 istasyonu olarak kiralandı.? 

8- 112 Acil Sağlık İstasyonuna uygun olmadığı halde bu binayı kiralayan yetkililer kimlerdir. Aylık ne kadar  kira bedeli ödenmektedir.?

9- Bina sahibinin siyasi irade ile veya kiralandığı zamandaki idareciler ile bir tanışıklığı veya akrabalığı varmı ?

10- Mevcut binada 112 Acil Sağlık İstasyonu açılmadan önce bina kullanım damı idi, Site de oturan varmıydı ? Yoksa site iskana kapalımıydı, ?

11- Ortada böyle bir usulsüzlük sağlık şartlarına aykırılık varken Sayın valimiz başta olmak üzere yöneticiler niçin müdahalede bulunmamaktadır? Bu uyku hali daha ne kadar sürecektir?

 

VEKİLLERİ GÖREV YAPMAYA ÇAĞIRDI

 

Başkan Çeker, “Tek kelimeyle ayıp olan bu işin en kısa zamanda çözülmesini istiyor ve buna bir son verilmesini yetkililerden bekliyoruz. Darıcalıların kaliteli ve hızlı sağlık hizmeti alması hakkı ve 112 çalışanlarının sağlıklı çalışma hakkı yeniden tesis edilmelidir. İlimiz milletvekillerini özellikle CHP ve MHP milletvekillerini ve ilce parti teşkilatlarını bölge halkının sağlığını korumaya, 112, 1 no.lu İstasyonda görev yapan sağlık çalışanlarına sahip çıkmaya ve istasyonu ziyaret ederek konuyu yerinde incelemelerine gerektiğini ifade ediyor, göreve davet ediyoruz”  dedi.

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575

banner577

banner579

banner581

banner594

banner585

banner587

banner583

banner574

banner576

banner586

banner580

banner582

banner584

banner578