banner729
banner598
25 Şubat 2017 Cumartesi 14:14
6 milyon TL’lik yüzen yatırım onay bekliyor
banner728
Geçtiğimiz günlerde Abbas İnandı Turizm’in İzmitlileri denizde eğlendirmeye talip olduğunu duyurmuştuk. 98 yılında İstanbul Boğazı’na girmesinden şu ana kadar ABD Başkanı George W. Bush’tan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev’e kadar çok sayıda önemli ismi ağırlayan Semiramis 2, artık İzmitlilerin denizde yapmak istediği tüm etkinlikleri için hizmet vermeye aday. 

Haberimizin ardından gazetemize bir ziyaret gerçekleştirerek tam 6 milyon TL’ye mal olacak yatırımın tüm detaylarını bizlerle paylaşan Abbas İnandı Turizm İşletme Müdürü Kadir Altay, proje ile ilgili önemli bilgiler aktardı. İzmit Körfezi’nin deniz turizmine en uygun alanlardan olduğunu vurgulayan Altay, “Körfez’deki deniz sahasının turizm etkinlikleri yapılabilecek bir yapıda olduğunu görüyoruz. Bir oval şeklinde, teknenin burada bir tur atabilme alanı var. Seka Park’tan kalktığınız zaman Başiskele, Gölcük Derince oradan tekrar Seka Park’a gelebileceğiniz bir alan var” dedi. 

Kendisi de Kocaeli Üniversitesi mezunu olan Altay bu kente bir katkı sunmak istediklerini ifade ederek, “Biz bu kentte okuduk, kentin sosyal dokusunu, imkanlarını biliyoruz. Tanıdığımız bildiğimiz bir coğrafya. Onun için burada denizde hizmet veren, birçok etkinliğin bir arada yapılabileceği, alkolsüz hizmet sunan bir turistik tesisi Körfez’e kazandırmak istiyoruz. Bu amaçla yola çıktık, bu amaçla görüşmelerimiz devam ediyor” dedi. 

Semiramis 2’nin Kocaeli’ye ne gibi katkıları olacak?, geminin özellikle Seka Park’ta olmasını ne için istiyorlar?, fiyatlar nasıl olacak?, Semiramis 2’de ne gibi organizasyonlar yapılacak?  Şu anda Büyükşehir Belediyesi’nden onay bekleyen projenin tüm detayları röportajımızda.  Keyifle okumanız dileğiyle.


*Abbas İnandı Deniz Turizm İşletmesi nasıl oluştu? Kaç yıldır hizmet veriyorsunuz?
- Abbas İnandı Denizcilik 1900’lerin başarında İstanbul Boğazı’nda küçük yolcu taşımacılığı hizmetleriyle başladı. O zamanlar tekneler yoktu. Böyle bir hizmet yoktu. Karaköy’den Eminönü’ne kayıkçılık yapıyorlardı. 1958’lere doğru 15-20 metrelik boylarda tekneler üretilmeye başlanınca ağaç teknelerle hizmete başladılar. 1980’lere geldiği zaman ilk profesyonel teknesi olan Yeni Yeşil Ada 1 teknesiyle hizmete girdi şirket. Bu arada yine İstanbul’da ilk yabancı turistlere hizmet verme noktasında projeler geliştirip, yabancı turistlere İstanbul Boğazı’nı gezdirdi. Yeşil Ada 1’den sonra farklı tekneler de eklenerek hizmetler devam etti.

98’DE SEMİRAMİS BOĞAZDA ZİRVE YAPTI
*Sadece turizm faaliyetleri ile mi ilgileniyorsunuz?

- Hayır. Şirketimiz turizm faaliyetlerinin dışında yolcu taşımacılığı, feribot hizmeti ve tüm taşımacılık hizmetlerini de yapmaya başladı.1998 yılında da sektörün en büyük teknesi olan  Semiramis 2’yi İstanbul Boğazı’na sokarak sektördeki zirve noktaya ulaştı. Bu tarihten sonra turistik bir tekne olarak faaliyet göstermeye başladı. O zamanlarda İstanbul’da bir boğaz algısı var ama boğazda gezinti ya da turistik bir tekne, denizde yüzer bir restoran anlayışı oturmamıştı. Abbas İnandı Deniz Turizm İşletmeleri öncülüğünde Kültür Bakanlığı ile görüşüldü ve ilk deniz yüzer restoran ruhsatı firmamız ve Kültür Bakanlığı işbirliğiyle hazırlanarak Semiramis 2’ye verildi. 

*Farklı şehirlerde de hizmetleriniz var mı?
- Farklı şehirlerde de geçici hizmetler de veriyoruz. Şirket, 2014 yılı itibariyle 3. kuşak torunlar tarafından yönetiliyor. 2014’ten itibaren de yeni bir vizyon oluşturma çabamız var. İstanbul Boğazı dışında yeni bir Pazar arayışına da girdik. İzmit’in bu konuda iyi bir noktada olduğunu düşünüyoruz. Körfez’deki deniz sahasının turizm etkinlikleri yapılabilecek bir yapıda olduğunu görüyoruz. Bir oval şeklinde, teknenin burada bir tur atabilme alanı var. Seka Park’tan kalktığınız zaman Başiskele, Gölcük Derince oradan tekrar Seka Park’a gelebileceğiniz bir alan var. 
 
Abbas İnandı Turizm İşletme
Müdürü Kadir Altay
ÇÖZEBİLMEYİ UMUT EDİYORUZ
*İzmit’te olmayı çok istiyorsunuz. Özel bir nedeni var mı bu durumun?

- Gidişte ve dönüşte farklı yerler görebiliyorsunuz.  Biz bu kentte okuduk, kentin sosyal dokusunu, imkanlarını biliyoruz. Tanıdığımız bildiğimiz bir coğrafya. Onun için burada denizde hizmet veren, birçok etkinliğin bir arada yapılabileceği, alkolsüz hizmet sunan bir turistik tesisi Körfez’e kazandırmak istiyoruz. Bu amaçla yola çıktık, bu amaçla görüşmelerimiz devam ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin de bu konuyla ilgili bilgisi var. Karar verecek olan merci Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’dir. Görüşmelerimiz şu an olumsuz olarak devam ediyor fakat biz bunu çözebileceğimizi umut ediyoruz. 

*Kocaeli’de deniz yeterince kullanılmıyor mu? Eksiklik mi var bu noktada sizin gözlemleriniz nedir?
- Kocaeli’de Körfez deniz sahasının kullanım alanının yaygınlaştırılması önem arz ediyor. Burası bir sanayi kenti ve insanların sosyal yaşam alanlarının zenginleştirilmesi gerekiyor. Kocaeli doğal zenginliklerini çok güzel kullanan bir kent ama deniz alanında, denizde faaliyet alanında maalesef sınırlı bir bölge. Bu alandaki boşluğu doldurmak istiyoruz. Kocaeli insanının denize olan düşkünlüğünü biliyoruz. Bu noktada öncü olmak istiyoruz. Bunun ticari risklerini de göz önünde bulundurarak biz bu kente bir deniz yüzer restoranı kazandırma arzusundayız. Alternatif düğün etkinlikleri, toplantılar, iş yemekleri, konferanslar, geziler, kahvaltılar hepsini Kocaelili vatandaşların hizmetine sunma çabamız var. 

*Geminizin en büyük özelliği nedir?
Geminin en büyük özelliği büyük bir yat olması, geçmişten bu yana  devlet erkanı tarafından kullanılan bir yat olması, uluslararası diplomatik konukları ağırlayan bir gemi olması açısından çok önemli bir yere sahip.

*Kimleri taşıdı Semiramis 2 şimdiye kadar?
-ABD eski Başkanı George W. Bush’tan Recep Tayyip Erdoğan’a, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev’den daha birçok önemli ismi taşıdı Semiramis 2 ve artık İzmitlilerin hizmetine sunmak istiyoruz.

ORTAK ÇALIŞMAYA HAZIRIZ
*Neden Körfez?
- İstanbul Boğazı varken İstanbul’un tanınabilirliğini  arttıran en büyük etken boğazın kültürel faaliyetleridir. İstanbul Boğazı’ndan yatları, turları ve turistik tesisleri çektiğinizde boğazın hiçbir anlamı kalmayacaktır. Bunu söylememin sebebi şu; Bugün Körfez turistik tesislere ihtiyaç duyan bir saha. Bugün Körfez’de de İstanbul’daki kadar turistik tesis olsaydı Körfez de bugün turistik bir alan olurdu. Biz bunun meşalesini yakmak istiyoruz. Kentte saha fizibiliteleri yaptık. Kent insanında da ciddi bir talep olduğunu görüyoruz. Kentte yerleşik düzende olmamamıza rağmen rezervasyon için bizlere ulaşmaya çalışmakta. Şu anda kendilerine bir dönüş yapamıyoruz ama telefonlarımızda ciddi bir yoğunluk söz konusu. Kentin ileri gelenleriyle birlikte, bu kente değer katmak isteyen, vizyonunu geliştirmek isteyen, insanlara yeni sosyal alanlar kazandırmak isteyen saygın kent yöneticileri ile birlikte her türlü ortak çalışmayı yapmaya hazırız. 

* Görüşmelerin sürdüğünü belirttiniz. Yetkililere buradan seslenecek olsanız 3 madde ile İzmit’e ne gibi bir katkı sunacağınızı nasıl açıklardınız?
- Bir topluma sosyal kültürel alan oluşturuyoruz, iki belediye kendi halkına böyle hizmet sunacak bir girişimi desteklemiş oluyor. Üçüncüsü istihdam oluşturarak devletimize de ayrı bir katkımız oluyor.

DENİZDE OLANINI SUNACAĞIZ
*Farkınız ne olacak?

- Kocaeli’de bugün toplantı sahaları, toplantı salonları, oteller, cafeler var. Biz bunların denizde olanını sunmak istiyoruz. Alternatif. İnsanlara alternatif sunmakta bir zarar yok. Sosyal medya üzerinde yaptığımız çalışma sonucunda geminin ne zaman geleceğini, etkinlik yapmak için bekliyorlar. Yöresel dernekler, sivil toplum kuruluşları, odalar bize gününü soruyor. Bugün İzmit merkezindeki organizasyon şirketleri bizimle ortak iş yapmak istiyor. Biz buraya gelmeden insanlar bize talep gösteriyor. Kocaeli halkı zaten İstanbul’a geliyor. Biz onları İstanbul Boğazı’nda misafir ediyoruz. Şu anda İzmit’te de yatırım olsun istiyoruz, kazanılan para İzmit’te kalsın.

İZMİT’E SERMAYE AKACAK
*Daha önce verdiğiniz bilgilerde farklı illerden de buraya yatırımcı geleceğini söylemiştiniz..

- Evet. Diğer illerden de İzmit’e sermaye akacak. Bizim farklı illerden de çok fazla müşteri potansiyelimiz var. Biz o müşterilerimize boğazda değil Körfez’de hizmet vermek istiyoruz. Kentin önünü açacak, ufkunu açacağına inandığımız bu proje ile ilgili bizlere uygun bir lokasyonda imkan tanınmasını istiyoruz. Onun dışında bir beklentimiz yok. Bu kültürel faaliyetin yapılması için bütün riskleri biz alıyoruz. Yılın 6 ayında çok ciddi bir popülasyon olacağına eminiz. 36 yıllık tecrübemiz bize bunun fotoğrafını çekiyor. Bu nedenle biz artık harekete geçmek istiyoruz ve kentin yetkililerinden yardım bekliyoruz.

*Semiramis 2’nin  özellikle Seka Park’ta olmasını istiyorsunuz. Geminin büyüklüğü dışında bunun için özel bir neden var mı?
- Seka Park’ın yapılma amacı topluma bir yeşil alan oluşturarak insanların nefes almasını, aileleri ile şehir hayatının dışında zaman geçirmesini sağlamak. Bu tür organizasyonlar da buna bir katkı. Kentte turistik bir tesisten bahsediyoruz. İzmit’te belirli lokasyonlar var. İzmit’te Marina var ve Marina’da zaten alkollü de olsa bu tür hizmetlere yakın hizmetler var ve o bölge turistik tanıtım için de uygun değil. Aracı ile gelenlerin rahat bir şekilde gelebilmesi için de uygun değil. Seka Park hem fiziksel konum ,hem de barındırdığı iskelesi, gelen konukların sağlıkla bir şekilde gemiye  ulaşması, davetten sonra gemiden transferlerinin sağlanması için çok uygun bir alan. 

SEKA KENTİN TANINAN YÜZÜ
Kentin içerisinde böyle bir etkinlik yapmaya kalksanız iskele yok, iskele olsa da gelen misafirleri sağlıklı bir şekilde gemiye alabileceğiniz alan yok, trafik yoğunlaşır ve daha büyük sorunlar oluşturur. Seka iskelesi, fiziksel konumu, coğrafi yapısı, insan akışı ile en uygun lokasyon. Seka bu kentin bilinen, tanınan yüzü. Seka Park’ta olmayan ve Saka’nın sahil şeridindeki güzelliğini denize taşıyan bir argümanla oraya bir ivme kazandırmak istiyoruz. Beyaz bir çiçek buklesinin üzerine kırmızı bir gül bıraktığınızı düşünün.

DENİZİN FETHİYE CADDESİ
*İnsan yoğunluğuna da önem veriyorsunuz değil mi?

- Böyle bir kültürel faaliyetin tanıtılması için insanların daha yoğun olduğu bir alan seçilmesi gerekiyor ve Seka Park denizin Fethiye Caddesi. Denizden İzmit’e bakarken çoluk çocuğunuzla bir etkinlik yapmayı, düğün yapmayı, yemek yemeyi, misafir ağırlamayı hayal edin. Buranın bir Körfez kenti olduğunu iddia ediyorsunuz ama buranın gerçekten bir Körfez kenti olabilmesi için deniz sahasında ciddi etkinlikler yapmanız gerekiyor işte biz bunun meşalesini yakmak istiyoruz. Bu etkinlikleri yapmadığınız sürece Körfez atıl bir şekilde bekleyecek. Seka Park’ı ne kadar güzelleştirseniz de denizi kullanmış sayılmazsınız.

ZARARI BİZ ÖDERİZ
*Bu proje ne kadar bir bütçeye mal olacak sizin için?

- 6 milyonluk bir bütçesi var bu projenin. Kesinlikle İzmit’in yararına. Bu zararı ödersek biz öderiz ve biz bu riski alıyoruz. Kimseden bir beklentimiz yok. Biz bu kente istihdam da sağlayacağız. Buraya geldiğimde toptancısı da, marketçisi de, herkes kazanacak. Ben Her türlü katkı yapıyorum. Tedarikçilerimi de buradan sağlayacağım. Bir tek kaptan buradan olmayacak. Biz kentle barışık yaşamayı seven bir şirketiz.
* Sosyal projelere de katkı sunuyor musunuz? Burada var mı planlarınız?
- Sosyal projelere de ciddi katkılarımız olacak. Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan çocuklarımıza, huzurevindeki vatandaşlarımıza ücretsiz Körfez Turları yapacağız. 23 Nisan’da alacağız çocuklarımızı gezdireceğiz. Güçler birleştirilir şehit aileleri, yaşlılar birçok insan bu etkinliklerden yararlanır.

UYGUN FİYATI TAAHHÜT EDİYORUZ
* Tekne bu kadar görkemli olunca insanların kafasında da soru işareti olacaktır. Semiramis 2 tüm kesimlere hitap edebilecek mi fiyatları açısından?
- Kentin gücüne göre mali politikalar belirleyeceğiz. Fiyat politikalarımız kentin ekonomik yapısına uygun olacak. İzmit’te aldığınız hizmetin aynısı biz de de olacak fazlası olmayacak ücretin belki azı olacak. Bu kente birinci sınıf bir restoranın verdiği hizmeti aynı fiyatla denizde yapmayı taahhüt ediyoruz.

* Kocaeli Üniversitesi mezunusunuz. Bunun da çok büyük etkisi var sanırım değil mi İzmit’i tercih etmenizde?
- Biz öğrenciyken Seka Park nefes aldırdı bizim dönemimizde böyle bir imkan olsaydı çok sevinirdik ama eksiklikleri görerek biz de birşeyler yapmak istiyoruz. İzmit bizim için özel. Bu proje İzmit değil başka bir yerde olacak olsaydı bizi bu kadar heyecanlandırmazdı. İzmit’te yaşanmışlıklarımız olduğu için, bu kentle duygusal bir bağımız olduğu için, bu kentin insanını tanıdığımız için biz İzmit diyoruz. Bu kentin takımıyla bir ruh birliğimiz, İzmit ile bir ruh birliğimiz olduğu için İzmit diyoruz. Bu kentin kaybedeceği herşeyi biz de kaybetmiş oluruz. Bunlar varken başka bir yer aramak kendimize başka vatan aramak gibi bir şey oluyor. Biz kendimizi buraya ait hissediyoruz. Kente has lezzetler olduğunda İstanbul’dan kalkıp geliyoruz. Biz bu kentle birleşiğiz.
 
Son Güncelleme: 27.02.2017 09:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482