banner598
banner608
banner654
23 Eylül 2015 Çarşamba 16:42
banner610

Aylar yıllar birbirini kovalarken hoca efendinin o vaazı ve üzerinde durduğu konular daha bir anlam kazandı. Günümüzde bir Müslüman’a yakışmayan o kadar absürt şeylerle karşılaşıyor ve öylesine haksız uygulamalara muhatap olunuyor ki inanılır gibi değil.

 

Bu vaazı veren kıymetli hocamız şu an nerelerdedir an itibarı ile ulaşamadık ama o hocamıza ve böyle gerçek Müslümanlara o kadar ihtiyaç var ki.

 

Şimdi kıymetli hocamızın vaazından kısa kısa alıntılar verelim;

 

"Bir bakıyorsun ki, öyle bir şey ki en dindarımıza varıncaya kadar isabet etmiş bir yozlaşma. O İngiliz kamarasındaki Lord Kruzon’u iyi hatırlayın, Gladisyon’u iyi hatırlayın; “Kur’an ellerinde kalacak ama Kur’an’ın içini boşaltacaklar, Kur’an’ı okuyacaklar ama içindekileri yapmayacaklar.

 

 Böyle olduğu sürece de o İslam alemi ayağa da kalkamayacak” dedi. Öyle bir hastalık ki en dindarına kadar isabet etmiş. 5 vakit namazını kıldığı halde ihaleye fesat karıştıranları görüyoruz. Yemeyip, içmeyip aç kaldığı halde, oruç tuttuğu halde, onun bunun hakkını hukukunu zimmetine geçiren insanları görüyoruz. Her sene Ramazan umresini Kabe’de o mübarek yerlerde geçirme hassasiyeti yarışına girdiği halde yanında emri altında çalıştırdığı işçinin hakkını vermeyenleri görüyorsunuz.

 

O zaman dindarlık nedir? O zaman Kur’an’ın bize öğrettiği bu değerler manzumesi nedir? Bu kriterler nelerdir? Bir hocamızın da dediği gibi bir uydurulmuş din var, bir de indirilmiş din var. İndirilmiş dinde bu olamaz. Ama uydurulan, kültürleşmiş, adet haline gelmiş dindeki dindarları görüyoruz.

 

1900’lü yıllardan sonra bozulmaya başladı. İngiliz Lord Gladisyon anlatıyor, o süreçten sonra bozulmaya başladı.Siz Kur’an-ı Kerim’i nesneleştirir, basitleştirirseniz Allah da şu dünya alemi içinde İslam alemini basitleştirir, çer çöp haline getirir. Siz Kur’an’ı hayatınızın öznesi haline, lokomotifi, motoru haline getirirseniz, siz de tüm cihanın lokomotifi, motoru olursunuz.İstediği zaman sizin ülkenize girip ülkenizi işgal edemez, sizin üzerinizde projeler yürütemez.

 

Yürütüyorsa o zaman bizde bir eksiklik vardır. Kur’an-ı Kerim neyi buyuruyor; “Ey iman edenler, siz kendinize bakın, siz hidayet üzerinde olursanız, siz doğru yolda olursanız, siz Allah’ın sizi görmek istediği yerde olursanız Allah Teala başkalarının sapıtmasına sizi alet etmez, başkaları zarar veremez” diyor. Şu anda başkaları bize zarar veriyor mu? Veriyor. O zaman bizim Kur’an’a verdiğimiz bir zarar var ki bunun karşılığını buradan görüyoruz. O zaman da nedir? Okuyoruz, Kur’an bize bir şey diyor değişemiyoruz. Kur’an-ı Kerim bir reçetedir. Hayat reçetesidir.

 

Mesela siz doktora gitseniz, size bir reçete yazsa şu ilaçları şu saatte şu kadar alacaksınız dese biz her gün o reçeteyi yüz defa okusak hastalığımız geçer mi? Geçmez. Ne yapmamız lazım, önce o reçeteyi okuyup anlamamız sonra uygulamamız lazım ki hastalığımız geçsin. Aynen bunun gibi Cenab-ı Hak’ta bize bir reçete göndermiş.  Her gün okuyoruz ama anlamadan okuyoruz.

 

 Şu ülkenin sadece yüzde ikisi anlayabiliyormuş. Anlamadan okuyoruz sonra hastalığımız geçmiyor. Hayata yansıtamıyoruz. Hayata yansımayan kitap, Allah’ın indirdiği, Allah’ın istediği şekilde o indiriliş esprisine aykırıdır.

 

Muhterem Müslümanlar, Kur’an’a karşı tavrımız bu iken bugün dinden ve dindarlıktan anladığımız nedir biliyor musunuz? Şu yarım yamalak namazı hemen bir kılalım dindarlıktan anladığımız, Müslümanlıktan anladığımız o. Allah’ın kitabı başka bir yerde duruyor. İşte bir namazı kılalım, bir orucumuzu tutalım, işte bir de umrelere şöyle bir gidelim gelelim, bu şekilde dini kurtardık oh." diye devam ediyor kıymetli hocamız.

 

Videonun tamamını buradan izleyebilirsiniz:

 

 

Bu vaazın tamamını verdik. Hoca efendi Dini bilgisini ve yaşananları,gidişatı örneklerle sizlere sunmuş bizde Gazete olarak bu mübarek Kurban Bayramı arifesinde yayınladık yani görevimizi yaptık. Bundan ötesi aklı hür vicdanı hür okurlarımızın çıkaracağı derste.

 

KURBAN BAYRAMINIZ MUBAREK OLSUN

KOCAELİ BARIŞ GAZETESİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482