banner598
banner608
31 Mart 2015 Salı 13:57
100 projenin içinde hela da var
banner610

Büyük bir merakla beklenen başkan Karaosmanoğlu’nun “Yeni Kocaeli Yeni 100” toplantısı sabah saatlerinde KOTO’da yapıldı. Toplantıya belediye başkanları ve milletvekili aday adaylarının neredeyse tamamına yakını katılırken, toplantının henüz başında yaşanan elektrik kesintisi toplantıya damga vurdu. Tüm Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisi, başkan Karaosmanoğlu’nu da etkiledi ancak başkan tecrübesiyle durumu toparlamayı başardı.

 

BİR TEK METRO

 

Başkan Karaosmanoğlu, 100 yeni projeyi tanıtırken, en önemli proje olarak metro çekti. Ancak Karaosmanoğlu metro ile ilgili kesin bir tarih vermekten kaçınırken, “5, 6, 7 yıla kadar metroya bineceğiz inşallah” dedi. Başkanın projeleri arasında yer alan köylere hizmette ise, Karaosmanoğlu eksiği olan köylere tuvalet yapacaklarını müjdesini verdi. İşte Karaosmanoğlu’nun o çok önemli toplantısındaki konuşma metni:

 

 

 

 

“Değerli Belediye Başkanlarım, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın kıymetli mensupları,

Kocaeli Ticaret Odamızın değerli yönetimi ve üyeleri, Çalışma arkadaşlarım,

Milletvekili aday adaylarımız,Basınımızın değerli temsilcileri,

 

Hanımefendiler, Beyefendiler... "Yeni Kocaeli Yeni 100" isimli Lansman Toplantımıza

Hepiniz hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz.

 

Değerli arkadaşlar, Kıymetli hemşerilerim, 30 Mart 2014 tarihinde Belediye seçimlerini yaptık.

Bugün seçimin birinci yıl dönümü.

 

Kocaeli'de 2019 Yılına kadar 100 başlıkta yapacağımız projeleri sizlerle paylaşmak üzere bir araya geldik. Davetimize icabet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun.

 

Bize, bir kez daha Kocaeli'ye hizmet etme şerefini ihsan eden Cenab-ı Hak'ka sonsuz hamd ediyorum. Tercihleri, duaları ve destekleriyle varlığımızın sebebi olan milletimizi şükranla, minnetle selamlıyorum. Dava arkadaşlarım, bürokratlarımız, mimarlarımız, mühendislerimiz, memurlarımız ve işçilerimizin bu başarımızda büyük payı var. Kocaeli'mize hizmet üreten herkesi yürekten kutluyorum.

 

Türkiye'nin istikrarı ve büyümesi, Şehrimize de istikrar ve büyüme olarak yansıyor. Yeni Türkiye'nin mimarı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'na, Hükümetlerimize, bakanlarımıza hürmet ve teşekkürlerimi sunuyorum. Onların teşvik ve destekleriyle başardık. Allah güçlerini artırsın, eksikliklerini vermesin. Ortak akıl, ortak gayret, ortak vizyonla Kocaeli'de bir şehircilik destanı yazdık. Allah herkesten razı olsun.

 

Çok değerli dostlarım, Geçtiğimiz 2 dönemde, devrim çapında büyük dönüşümlere

imza attık. Dün-bugün kıyaslaması yaptığımızda Bu büyük dönüşümler bütün görkemiyle ortada. Uzun aradan sonra Kocaeli'ye gelenler, bu dönüşümü, değişimi daha net görüyorlar.

Her fani gibi aldığımız takdirlerden mutlu oluyoruz. Halkımız, siyaset sahnesine çıktığımız günden beri, bize olan desteğini sürekli arttırıyor.

 

Halkımız Her seçimde İstikrara, yeniliğe, büyümeye, gelişmeye güvenoyu veriyor.

Belli aralıklarla performansımızı ölçmek için anketler yapıyoruz. Son yaptırdığımız ankette,

Halkımızın bize olan desteğinin daha da arttığını gördük. Bundan büyük memnuniyet duyduk.

 

İktidarın bütün yıpratıcı etkilerine rağmen Desteğimizin sürekli artması göğsümüzü kabartıyor, heyecanımızı artırıyor. Halkımızın ferasetine, irfanına, vizyonuna, vefâsına güveniyoruz. Bu ferasetten, bu irfandan, bu vizyondan, bu vefadan büyük güç alıyoruz.

Kocaeli büyüsün ki Türkiye büyüsün; Daima hizmet daima millet diyerek yolumuza devam ediyoruz.

 

Değerli Arkadaşlar, İl Sınırlarında Büyükşehir Belediye Modeli büyük bir reform. 10 yılda hem bu reformu uyguladık. Bu reformun adeta kitabını yazdık.

 

Türkiye'deki bütün büyükşehirlerin bir bakıma okulu olduk. Köyler dahil her yere şehir hizmetlerini götürdük. Kendi kendine bile yetemeyen küçük belde belediyelerini birleştirdik. Güçlü, hizmet üretebilen büyük ilçe belediyeleri kurduk. Türkiye'mizin Yeni Büyükşehir Modeli için strateji ve politikalar geliştirmeye, İnsan kaynağı yetiştirmeye, Tecrübe sunmaya devam ediyoruz.

 

Kıymetli arkadaşlar, Şehirlerin anayasası şehir plânlarıdır. Master planıdır, imar planıdır, çevre planıdır, ulaşım planıdır, lojistik plandır. Önce plan dedik. Planlarımızı, yönetmeliklerimizi, mevzuatımızı tamamladık. Kocaeli'de nerede ne yapılacağı, Nerede konut,  nerede ticaret, nerede sosyal alanlar olacağı, Şehrin nerelere doğru genişleyeceği,

Artan nüfusun su ihtiyacının nasıl karşılanacağı, Trafik yükünün hangi dönemde hangi araçlarla çözüleceği, Sürdürülebilir bir çevre için yapılacak yatırımların niteliği ve zamanı...

 

Kısaca söyleyecek olursam; Kocaeli'de şehircilikle ilgili her konunun artık bir kuralı var.

Malumunuz, Rotası belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Hamdolsun,

Şehrimizin rotası artık bellidir. Değerli arkadaşlar, Belediyecilikte en zor iş altyapı yatırımlarıdır. Bu yatırımları yaptıktan sonra üstünü kapatırsınız. Üstü kapatıldığında kimse görmez, bilmez, duymaz. Ama altyapı yatırımları şehir için olmazsa olmazdır. Zorluğuna,

büyüklüğüne, yerin altında olmasına bakmadan altyapı yatırımlarımızı yaptık.

 

Gebze'den Kandıra'ya, İzmit'ten Kartepe’ye... Kocaeli'nin altında büyük bir şehir kurduk.

Yer altının haritalarını çıkardık. Neyin nereden geçtiğini, arıza varsa nerede olduğunu bilen sistemler geliştirdik. Sayaçları uzaktan okumayı, Bütün altyapı sistemini uzaktan kontrol etmeyi başardık. Sapanca Boru hattı gibi yatırımlarla, En kurak zamanlarda

bu şehre susuzluk yaşatmadık. Kocaeli'nin ATIK suyunu bile kıymetli hale getirdik.

Arıtma tesislerimizden çıkan gri suyu Fabrikalarımıza satmaya başladık.

 

Değerli arkadaşlar, Çiçek, Ot, ağaç, çim dediğimiz şeyler hayatın tadıdır, rengidir, bir bakıma kokusudur. Nihayetinde aslan yattığı yerden, insan yaşadığı çevreden belli olur. 3505 kilometrekarelik şehrimizin her tarafında çevre destanları yazdık, yazmaya devam ediyoruz.

 

Ulusal ve ulaslararası yollar, Kıyılarımız, İlçelerimiz, mahalallelerimiz...

Şehrimizin her köşesini yeşille, çiçekle, ağaçlarla buluşturduk. Şehrin rengini değiştirdik.

Puslu havamızı maviye dönüştürdük. Sahillerimizi mavi bayraklarla donattık. İnsanımız ve deniz arasındaki engelleri bir bir kaldırdık. Körfezin iki yakasına insanlarımıza huzur veren yeşil bir gerdanlık taktık. Çevre konusunda 10 yılda kırdığımız rekorlar, her kişinin değil,

er kişinin işidir. Bu millet ve bu şehre sevdamızın göstergesidir.

 

Fabrika dumanlarıyla anılan bir şehirden; Kitapla, şiirle, edebiyatla, bilimle, müzikle, tiyatroyla, sinemayla, turizmle, tarihle anılan bir şehir kurduk. Film Platomuz, Kağıt Müzemiz,

 

Mevlevi Evimiz, Balkan - Rumeli Evimiz, Edebiyat Evimiz, kültür merkezlerimiz, KOMEK kurslarımız... Onlarca kültür sanat yatırımı Kocaeli'mizin zenginliğidir.

 

Akça Koca ve Karamürsel Alp Sempozyumlarıyla atalarımızın izini sürüyoruz. Onlarca tarihi eserimizi restore ederek hayata döndürmeye devam ediyoruz. Yatay şehircilik anlayışını esas kabul ettik.  Kalkınma ve gelişmeyi şehrin tamamına yaydık.

 

Başiskele, Kartepe, Darıca, Gebze, Dilovası, İzmit, Kandıra, Karamürsel, Gölcük, Derince,

Çayırova, Körfez... bütün ilçelerimize, Özelliklerine göre yatırımlar yaptık. Şehircilik hizmetlerinde, Şehir Merkezi ve köylerimiz arasındaki farkı kaldırdık.

 

Değerli arkadaşlar, Kainatı ayakta tutan hikmet; uyumdur, uyum istikrardır. Eski Türkiye'nin

kavgayla, kapalı kapılar ardında çekiştirmekle, dedikodu yapmakla, birbirinin kuyusunu kazmakla meşhur siyasetini semtimize sokmadık. Bizim gibi düşünür düşünmez,

Bize oy verir vermez, Bizi beğenir beğenmez, Herkesi her an dinledik,

kimseyle kavgaya tevessül etmedik. Toplu vurdukça sineler, onu top sindiremez;

dedik.

 

Uyum fidanını diktik, hamdolsun meyvalarını aldık, almaya devam ediyoruz... Sevgili dostlarım, Bir Kızılderili Atasözü şöyle diyor: Dünya, bize atalarımızdan miras kalmadı.

 

Biz, onu torunlarımızdan ödünç aldık. İcraatlarımız bu şuurun eseridir. Çocuklarımızın emanetine zarar vermeden, O emaneti koruyarak, geliştirerek, büyüterek onlara teslim edeceğiz. Gençlere, gençliğe, eğitime ve bilime büyük önem verdik.

 

Dahiler, bilim adamları, mimarlar, mühendisler, sporcular, sanatçılar...

Marifetli insanlar yetiştirmek için büyük yatırımlar yaptık. Kitap fuarımız, Her öğrenciye bilgisayar kampanyamız, Her okula spor sahası projemiz, Bilgi evlerimiz, Kağıtsporumuz,

 

Her çocuğa satranç takımı projemiz, Başarıyı teşvik için verdiğimiz Otomobil ve Bisiklet hediyelerimiz, Bilim Merkezimiz, Ve bunlar gibi yüzlerce hizmeti; Gençlerimizin yolunu açmak için yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bu hizmetlerle yetişen gençlerimizin, Yeni Türkiye Yolunda Ülkemizin gelişmesinde, kalkınmasında, ekonomisinde, eğitiminde önemli görevler ifa edeceğine yürekten inanıyorum.

 

Değerli Dostlarım, Şehir de canlı bir varlıktır. Zamanın ruhu ve yeni şartlar şehrin ihtiyaçlarını, beklentilerini, şikayetlerini sürekli yeniler, sürekli değiştirir.

 

Bize göre şehirdeki herşey Her şey konuşur. İsteklerini söyler, şikayetlerini dile getirir. Biz bu konuşmaları önemseriz, dinleriz, ve gereğini yaparız. Gereğini yaptığımızda şehir bu kez memnuniyetini söyler. Deniz, ağaçlar, yollar, binalar da insanlar gibi tebessüm eder.  Evet. Şehir güler...

 

Vatandaşlarımızla aynı duyguları yaşamaya, Aynı ortamlarda teneffüs etmeye büyük önem veriyoruz. İnsanımızla tokalaştığımızda, göz göze geldiğimizde, sohbet ettiğimizde sürekli tazeleniyoruz. Başarımızın en önemli sırrı: Vatandaşlarımızla sürekli iç içe olmak, gönül bağımızı sürekli güçlü, sürekli yeni tutmaktır.

 

Zaman zaman anketler yaparak, Vatandaşlarımızın hizmetlerimiz hakkındaki düşüncelerini öğreniyoruz. Bu anketlerde, memnuniyetleri, şikayetleri, istekleri tespit ediyoruz. Milletimizin taleplerine göre hizmetlerimize yön veriyoruz. Sosyal belediyecilikten; insanların hüznüne, neş'esine, derdine,

kederine, sevincine ortak olmayı anlıyoruz, İnsanımızın hayatındaki iyi şeyleri çoğaltmayı anlıyoruz.

 

Değerli arkadaşlar, Seçim beyannamemizde, İçinde bulunduğumuz dönem için üç hedef belirledik. Birinci Hedefimiz: Konforlu, hızlı ve ekonomik ulaşımı gerçekleştirmektir.

 

İkinci Hedefimiz: Kocaeliyi; İkametin, ticaretin ve istihdamın gözde şehri yapmaktır. Üçüncü Hedefimiz: Her alanda markalaşmaktır. Marka değerimizi geliştirmektir. Projelerimizi ilan ederken, öz kaynaklarımızla, hükümetimizle, ilçe belediyelerimizle ve yatırımcı işbirliğiyle hareket edeceğimizi ilan etmiştik.

 

2015 - 2019 Yatırım Döneminde, Yeni hizmet ve icraatlarımızla yeni şeyler söyleyeceğiz. Metro, Lojistik Köy, Kuzey - Güney Otoyolları, Alternatif Banliyö hatları, Körfez Geçişi gibi büyük finans gerektiren projeleri hükümetimizle birlikte gerçekleştireceğiz. Bugün sizlerle paylaşacağımız projeler, Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin 2015 - 2019 Yatırım programında

yerini almış projelerdir. Programın adını Yeni Kocaeli Yeni 100 olarak belirledik. Haddi zatında yüzlerce projemiz var.

 

100 sayısını çokluğu ifade etmek ve yeni çehre anlamında kullandık. Kocaeli'mize bu projeleri kazandırdığımızda, Allah'ın izniyle şehrimizin çehresinde büyük bir yenilik olacak.

 

Şehrimizin sağlıklı geleceği için vaatlerimize uygun olarak ulaşım projelerimize öncelik verdik. Hem Ulaşım, Hem de Çevre, Kent Meydanları, Otoparklar, Konutlar ve Altyapı projelerimiz; İkamet, ticaret, istihdam ve markalaşma vaadlerimize büyük katkı sağlayacaktır.. Müsadenizle Kocaeli'nin Yeni 100'ünü temsil eden projelerimizi,

Sizlerin şahsında kamuoyumuzla paylaşmak istiyorum.

 

Hayırlı olsun, uğurlu olsun. Kocaeli'nin

ve ülkemizin bahtı ak, yolu açık olsun. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Recep Kızılcık 2015-03-31 15:16:28

Sayın Karaosmanoğlu 100karası projesiyle yine hiç birşey yapmayacağını özetlemiş hayırlı olsun

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482