banner598
banner609
banner654
27 Ağustos 2016 Cumartesi 15:04
Bakan Özlü: Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranını yüzde 3'ün üzerine çıkartmaya çalışacağız (2)
banner610

BAKAN ÖZLÜ'DEN SANAYİCİ VE İZMİR'E İYİ HABERLER
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde sanayiciler ve İzmir'e müjdeler verdi. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve yönetim kurulunun ağırladığı Bakan Özlü, yaptığı konuşmada İzmir'de orta yüksek ve yüksek teknolojili ürünler üretilen merkezler oluşturacaklarını açıkladı. İhracatın yüzde 95'inin sanayi ürünleri olduğunu, bunların katma değeri yüksek ürünler olmasını herkesin istediğini belirten Bakan Özlü, "Yüksek katma değer demek, ileri teknoloji demektir. Sanayicimizi bu anlamda destekleyeceğiz" dedi.
İzmir için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın sorumluluk alacağı birkaç mega proje yapmak istediklerini açıklayan Bakan Özlü, “Biz bakanlık olarak İzmir için özel bir çalışma yapacağız. Sanayiciyle birlikte yapacağız. Son dönemde araştırma, geliştirme, teknoloji konusunda ciddi teşvikler getirildi. Son yasalar ileri teknoloji üretiminin önünü açacak. İşadamlarına yeşil pasaport olanağı da sağlandı. Büyük stratejik projelere devlet desteği vereceğiz. Yüzde 49 oranında belli bir süre devlet ortak olacak. Sürenin bitiminde hangi işadamı ortaksa ona bırakacağız" dedi.
Başbakan Binali Yıldırım'ın bölge milletvekili olmasının büyük bir şans olduğunu belirten Bakan Özlü, CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da çok yapıcı olduğunu söyledi. Özlü, “Hep birlikte, sanayiciler, merkezi hükümet, Büyükşehir Belediyesi'nin bu mega projeleri gerçekleştireceğine inanıyorum. Orta yüksek ve yüksek teknolojiler İzmir'de üretilmelidir. İzmir'e yakışan budur" diye konuştu.
SANAYİ 4.0 EYLEM PLANI HAZIRLANIYOR
Bakan Özlü, Türkiye'de sanayi 4.0 dönüşümü için Bakanlık olarak eylem planı hazırlığı içinde olduklarını açıkladı. Mevcut sanayinin dijital dönüşümü için Bakanlık bünyesinde çalışma grubu oluşturduklarını belirten Bakan Özlü, "Mesafe katettik. Sanayi 4.0 ile akıllı fabrikalar dönemine geçiş öngörülüyor. Bakanlık koordinasyonunda olacak bir platform oluşturacağız. TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği), MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği), TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), YASED'den (Uluslararası Yatırımcılar Derneği) katılımlar olacak. Eylem planı hazırlıyoruz. Önümüzdeki aylarda Başbakan Binali Yıldırım önderliğinde kamuoyuna açıklanacak. Bu platformda imalat yöntemlerini de içiren bir dönüşüm programı konusu yer alacak. Bunu yapmazsak sanayinin rekabet gücü sınırlı olacak. Almanya, Avrupa doğudaki ucuz üretim yöntemlerine karşı kendi sanayilerini korumak için siber yöntemlerin yer aldığı bu uygulamalara geçiyorö dedi.
ÜRETİM REFORM PAKETİ KASIM'DA TBMM'DE
Bakan Özlü, “Üretim reform paketi adıyla bir kanun tasarısı hazırlığında olduklarını üretimin önündeki engelleri kaldırmayı amaçladıklarını açıkladı. Sanayicinin karşılaştığı problemleri çözmek istediklerini belirten Bakan Özlü şöyle devam etti:
"Sanayi arazisi azlığı problemi var. Mera, zeytinlik gözüken yerler aslında mera, zeytinlik değil. Tarımsal üretime uygun olmayan yerleri, sanayicinin arsa ihtiyacının olduğu bölgelerde Bakanlık olarak koordine edeceğiz. Hatta belki binası bile yapılacak, sanayici gelip makinelerini kuracak. Önümüzdeki pazartesi günü ilk taslağı sanayicilere göndereceğiz, görüşlerinin alacağız. Daha sonra Ankara'da toplantı yapacağız. Komisyonun sunacağı görüşlere göre yeniden şekillendirerek taslağı Kasım ayında TBMM'ye sevk edeceğiz. Amacımız sanayiciyi rahatlatmak."
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir'in cari açık vermeyen bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Sanayi 4.0 devrimine çok önem verdiklerini, bu konuda bazı çalışmalar yaptıklarını belirten Yorgancılar, kavram kargaşasını ortadan kaldırmak için Bakanlığın bu işi yönetmesi gerektiğini söyledi.
İZMİR'E ARAŞTIRMA GELİŞTİRME TEKNOLOJİ MERKEZİ KURULACAK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu da makamında ziyaret etti. Kocaoğlu, ziyaret için teşekkür etti. Ülkenin içinden geçtiği zor dönemden kurtulmanın yolunun birlik ve beraberlik olduğunu vurgulayan Kocaoğlu, “İnşallah hem terör belasından hem hain girişimden kurtulacağız" dedi.
Özlü ise İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 85'inci İzmir Enternasyonal Fuarı açılışına katılmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, Kocaoğlu'nu tebrik etti. Özlü, İzmir'de uluslararası ölçekte özel projeler yapacaklarını dile getirerek, “İYTE'te uluslararası bir büyük araştırma geliştirme teknoloji merkezi kuracağız. 15 Temmuz sonrası Türkiye'de siyasal ortamda oluşan tüm siyasi partilerin demokrasiyi savunmasıyla başlayan güzel süreçte birlikte çalışarak projeler gerçekleştireceğimize inanıyorum. İzmir için hem bakanlık hem hükümet hem de yerel yönetim beraber çalışırız. Güzel bir diyalog oluşturmak için buradayım" dedi.
Kocaoğlu, ziyaret anısına Bakan Özlü'ye kentin simgesi tarihi İzmir Saat Kulesi'nin minyatürünü hediye etti.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482