banner598
banner608
08 Mart 2016 Salı 09:19
Yoksulluk yine kadınları vuruyor
banner610
Betam'dan, Yrd. Doç. Dr. Gökçe Uysal ve Araştırma Görevlisi Mine Durmaz'ın Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2014 Gelir ve Yaşam Koşulları (GYK) araştırmasının verilerini kullanarak hazırladığı araştırma notu açıklandı. Türkiye'deki toplam 21.4 milyon hane reisinin yüzde 17.5'inin kadın olduğu vurgulanan notta şöyle denildi: "Diğer bir deyişle, Türkiye'de yaşayan yaklaşık 75.7 milyon kişi içinde 8,5 milyon kişi aile reisinin kadın olduğu hanelerde yaşıyor. Kadın ve erkek aile reislerinin yaşa göre dağılımı incelendiğinde, kadınların daha uzun süre yaşıyor olmasının doğrudan etkisi görülüyor. Hane reisi olan kadınların yaklaşık yüzde 39'u 65 yaş üzeri iken bu oran erkeklerde yüzde 13 düzeyinde bulunuyor."

KADIN HANE REİSLERİ DÜŞÜK EĞİTİM DÜZEYİNE SAHİPLER
Araştırma sonuçlarına göre, kadın aile reislerinin yüzde 15.1'i, erkek aile reislerinin ise sadece yüzde 2.3'ü okuryazar değil. Aile reisinin okuryazar olmadığı hane sayısı kadın reislerde 346 bin, erkek reislerde ise 355 bini buluyor. Türkiye'nin genel eğitim seviyesine paralel olarak hane reislerinin büyük çoğunluğunun liseden az eğitimli olduğu görülüyor. Buna göre, 65 yaş ve altı kadın aile reislerinin yüzde 54'ü, erkek aile reislerinin ise yüzde 60'ı en fazla 8 yıl eğitim gördü. Diğer taraftan, kadın aile reislerinin yüzde 31'i, erkek aile reislerinin ise yüzde 37'si en az lise mezunu.

GENÇ AİLE REİSİ KADINLARIN DÖRTTE BİRİ ÜCRETLİ ÇALIŞIYOR
Araştırma notu bulgularına göre, 65 yaş altında işgücüne katılan (çalışan ya da iş arayan) kadınların oranı yüzde 36.3 düzeyinde ve neredeyse yarısı ev işleriyle uğraşıyor. İstihdamda olan kadın hane reislerinin ağırlıklı olarak tarım dışı sektörlerde, ücretli/maaşlı istihdam edildiği göze çarpıyor. İşveren ya da kendi hesabına çalışan kadınların oranı ise yüzde 15'in üzerinde bulunuyor. Diğer taraftan, tarım sektöründe kadınların yüzde 67.7'si kendi hesabına, yüzde 15.8'i ücretsiz aile işçisi ya da yüzde 12.3'ü de yevmiyeli çalışıyor.

DOĞU - BATI FARKLILAŞMASI
Araştırma notuna göre, Türkiye genelinde hanelerin yüzde 17.5'inin reisinin kadın. En yüksek kadın hane reisi oranına sahip iki bölge yüzde 19.7 ile Ege ve yüzde 19.6 ile Akdeniz olarak belirlendi. Ayrıca Batı Marmara, İstanbul ve Doğu Karadeniz bölgelerinde kadın hane reislerinin oranı Türkiye ortalamasının üzerinde bulunuyor. Orta Doğu Anadolu ile Kuzey Doğu Anadolu da yüzde 12 ile en düşük orana sahip iki bölge olarak saptandı.

REİSİ KADIN OLAN HER ÜÇ HANEDEN BİRİ MADDİ YOKSUNLUK İÇERİSİNDE
Yoksulluk doğrudan maddi yoksunlukla eşdeğer kabul edilip, yoksulluk ölçütlerinden biri olan Avrupa Birliği İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) tanımladığı şiddetli maddi yoksunluk ölçütünün kullanıldığı araştırma notunda, "Şiddetli maddi yoksunluk bireylerin hayatlarına düzgün bir şekilde devam edebilmeleri için gerekli olan çeşitli ihtiyaçların zorunluluktan yerine getirilememesi olarak tanımlanabilir" denildi.
Avrupa Birliği İstatistik Ofisi'nin bu ölçütüne göre kira ve faturaların ödenmesi, evin ısınma ihtiyacının yeterince karşılanması, beklenmedik harcamaların karşılanması, her iki günde bir et, balık ya da protein eşdeğer gıdalarının tüketilmesi, evden uzakta bir haftalık tatil masrafının karşılanması, bir arabaya, bir çamaşır makinesine, bir renkli televizyona ve cep telefonu da dahil bir telefona sahip olunması, olarak belirlenen dokuz kriterlerden dördünü yerine getiremeyen hanelerde yaşan bireyler şiddetli maddi yoksunluk içerisinde kabul ediliyor.

TÜRKİYE GENELİNDE YAKLAŞIK 22.2 MİLYON KİŞİ MADDİ YOKSUNLUK İÇİNDE YAŞIYOR
Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye genelinde yüzde 29.4'e karşılık gelen 22.2 milyon kişi dokuz maddeden en az dördünü karşılayamıyor. Maddi yoksunluk ya da yoksulluk ailenin reisinin cinsiyetine göre de değişiyor. Reisi kadın olan hanelerde yoksulluk daha yaygın olarak ortaya çıkıyor. Aile reisinin kadın olduğu yaklaşık 3.7 milyon hane içinde yüzde 31'e karşılık gelen yaklaşık 1.2 milyon hane maddi yoksunluk içerisinde bulunuyor. Aile reisi erkek olan yaklaşık 17.6 milyon hanede yüzde 26.2'ye karşılık gelen yaklaşık 4.6 milyon hane maddi açıdan yoksun bulunuyor. Veriler maddi yoksunluğun kadınların aile reisi olduğu hanelerde daha sık rastlanır bir sorun olduğuna işaret ediyor. Türkiye genelinde maddi yoksunluk içinde yaşayan yaklaşık 22.2 milyon kişinin yaklaşık 2.8 milyonu reisi kadın olan hanelerde, 19.4 milyonu ise aile reisi erkek olan hanelerde yaşıyor. Diğer bir deyişle, aile reisi kadın olan hanelerde yaşayan bireylerin yüzde 33.4'ü, aile reisi erkek olan bireylerin ise 28.8'i yoksulluk içinde bulunuyor.

Son Güncelleme: 08.03.2016 09:20
Anahtar Kelimeler:
Kocaeliİzmit
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482