banner608
banner597
banner609
02 Kasım 2016 Çarşamba 10:54
Yemiyoruz içmiyoruz parayı kira ve yola harcıyoruz
banner610

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) “Hanehalkı Tüketim Harcaması” araştırmasını yayınladı. Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2013, 2014 ve 2015 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre;  toplam tüketim harcamalarının en büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

Kocaeli’de yaşayan bir vatandaş geliriniz yüzde 23,2’sini konut ve kiraya ödüyor. Kocaeli’de kira fiyatlarını sürekli bir artış eğiliminde olmasına rağmen TUİK’in araştırmasına göre bu oran düşüşte 2013-2015 yılları arasında konut ve kira için gelirinin yüzde 23,2’sini ödeyen Kocaeli’de yaşayan bir kişi 2012-2014 yılları arasından ise ödediği pay yüzde 24,6’ydı. Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 29,8 oranıyla İstanbul iken en düşük payı ayıran bölgeler yüzde 22,8 ile Doğu Karadeniz ve Ortadoğu Anadolu Bölgeleri oldu.

Hancama kalemin en yüksel olduğu diğer bir alan ise ulaşım. “Türkiye’nin en pahalı ulaşımı Kocaeli’de” şikayetlerini belgeler gibi Kocaeli’de yaşayan bir kişi geliriniz yüzde 19,3’ünü yola harcıyor. Bu oran ise sürekli bir artış içinde.2012-2014 yıllarında Kocaeli’de yaşayan bir kişinin ulaşıma ödediği pay yüzde 17,6’ydı.

En ilginç oran ise gıda ve alkolsüz içecekler kategorisinde karşımıza çıkıyor. Gıdaya ödediğimiz pay sürekli azalma eğiliminde. Gıda fiyatlarının azalma yerine büyük artışlara rağmen ödenen payında azalması aratan nüfus ile orantılı olduğu görülüyor. Türkiye’de tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge yüzde 26,8 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge yüzde 15,8 ile Türkiye’nin en kalabalık kenti İstanbul oldu. Kocaeli’de vatandaşlar ise gelirinin sadece 18,9’unu gıdaya harcayabiliyor. Daha önceki yılalardı bu oran yüzde 20’leirn üzerinde seyrediyordu.

Alkol ürünleri ve sigaraya gelen zamları aran vergi oranları ve alkol-sigara kullanımın önüne geçmek için yapılan sosyal kampanyalar bu alanda da düşüş yaşamasına neden oldu.  Kocaeli’de yaşayanların alkollü içecekler, sigara ve tütüne ayırdıkları pay yüzde 4’e geriledi.

Tüketim harcamalarında önemli bir yer tutan diğer ana harcama grubu ise giyim ve ayakkabı oldu. Geçtiğimiz yılalar nazaran küçük bir atış yaşanırken, Kocaeli’de yaşayanların giyim ve ayakkabıya ayırdıkları pay yüzde 5,8 olduğu belirlendi.  Kocaeli’de yaşayanların tüketim harcamaları içinde mobilya, ev aletleri ve bakım hizmetlerine de yine ödemli bir yer tuttu. Bu alanda ödediğimiz pay yüzde 7,2 oldu.

 
Kocaeli’de yaşayanların en az pay ayırdığı alan ise sağlık oldu. Sağlık harcamalarını yüzde 1,9 olduğu belirtildi. Ülke genelinde ise sağlık harcamalarına en yüksek payı yüzde 2,4 ile İstanbul, en düşük payı ise yüzde 1,1 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ayırdı. Haberleşme yine vazgeçemediğimiz bir diğer alan oldu. Gelişen teknoloji ile birlikte internet ve cep telefonunun yaygın kullanımı sonucu Kocaeli’de yaşayanların harcama kalemleri yüzde 4,2 oranında yer aldı.


Harcama grupları içinde en az yer tutuna bir diğer grup ise Eğitim oldu. Eğitim hizmetlerine Kocaeli’de yaşayan vatandaşların ayırdığı pay yüzde 1,9 olduğu belirtildi. Ülke genelinde tüketim harcamaları içinde eğitime %3,2 oranıyla en yüksek payı İstanbul ayırırken, Batı Marmara ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri %1,2 ile en düşük payı ayıran bölgeler oldu. 


TUİK’in Hanehalkı Tüketim Harcaması araştırması, azda olsa eğlenip tatil yapabildiğimizi de gösteriyor. Eğlence ve kültür için yüzde 3, Lokanta ve oteller için ise yüzde 5,2’lik bir harcama yapıyoruz. Bunun yanında çeşitli mal ve hizmetler içinde ayırdığımız pay yüzde 5,5 oldu. 
 

Son Güncelleme: 03.11.2016 09:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482