banner651
banner649
banner638
03 Aralık 2015 Perşembe 15:48
Memura bir darbe de enflasyondan geldi
banner610

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, açıklanan Kasım ayı TÜFE oranı ile seçimlerin asıl “mağlubu” memurların bir darbe de enflasyondan aldıklarını belirterek, memur ve emeklilerin cepten yemeye devam ettiğini vurguladı.
BASK Genel Başkanı Bayram Zengin, yazılı açıklamasında TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Kasım ayı enflasyon oranının yüzde 0,67 arttığını, 2015 yılının ilk 11 aylık enflasyonunun ise yüzde 8,58 olarak gerçekleştiğini belirtti.


Memur ve emeklilerinin, 2015 yılının ilk altı aylık enflasyon farkıyla birlikte Ocak ve Temmuz aylarında yapılan toplam yüzde 7,76 oranındaki artış ve Kasım ayının yüzde 8,58’lik enflasyon oranı karşılaştırıldığında, Ekim ayından itibaren cepten yediklerinin ortaya çıktığını ifade eden Zengin, “Kasım ayı sonu itibariyle memur ve emeklilerinin yüzde 0,82 oranında enflasyon alacağı doğmuştur” dedi.
 

“TOPLAM KAYIPLAR KATLANARAK ARTMAKTADIR”


Kaybın sadece enflasyon farkıyla sınırlı kalmadığının altını çizen Zengin, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Memur ve emekliler yıllık büyümeden refah payı alamamaktadır.
Sözleşmeli personel ile üst düzey kamu görevlilerinin aylıklarında yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine geçiş nedeniyle Nisan ayında başlayan ek vergi kayıpları, Kasım ayı itibariyle tüm memurları kapsamıştır.


Aylığından başka geliri ve yasa gereği ikinci bir iş veya gelir getirici bir iş yapması yasak olan memurların serbest meslek erbabı ile aynı kefeye konularak aynı vergi diliminden vergi ödemeye mecbur bırakılması memurlara yapılan bir zulümdür. Aynı zulümden her yılın son aylarında asgari ücretliler de nasibini almaktadır. Ayrıca Eylül ayından itibaren tüm memurların aylıklarından emeklilik kesintisi artırılarak 19,84 lira ek kesinti yapılmaktadır. 2014 yılının ödenmeyen ortalama yüzde 5’lik enflasyon kaybı dikkate alındığında toplam kayıplar katlanarak artmaktadır. Türkiye büyürken, büyümeden pay verilmeyen memur ve emeklileri ‘enflasyona ezdirmedik’ masalı ile oyalanmaktadır.”
 

"SEÇİMLERİN ASIL MAĞLUBU MEMURLAR"


Zengin, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinin asıl mağlubunun memurlar olduğunu ifade ederek, şu açıklamaları yaptı:
“Ne iktidar partisinin ne de muhalefet partilerinin seçim bildirgelerinde memurlara yer verildi. Liderlerden seçim meydanlarında da televizyon programlarında da memurları hatırlayan çıkmamıştır. Bu nedenle seçimlerin gerçek ve asıl mağlubu memurlar olmuştur. Anlaşılan siyasi partiler, yandaşları olan sendikalarla memurları rehin aldıklarını düşünmeye devam etmektedir. Seçim mağlubu memurlar, açıklanan Kasım ayı TÜFE oranları ile bir darbede enflasyondan yemiştir
 

"HÜKÜMET PROGRAMINDA MEMUR YOK"


Seçimlerden sonra kurulan 64. Hükümetin programında memurların talep ve beklentilerine ilişkin hiçbir husus bulunmamaktadır. Hükümetin ilk 100 gününde gerçekleştireceği acil eylem planında da memurlara ilişkin hiçbir husus bulunmamaktadır. İktidar, gerekçe olarak yeni imzalanan toplu sözleşme ile memurların taleplerini karşıladıklarını ileri sürmektedir. Ağustos ayında imzalanan toplu sözleşmede 4688 sayılı Yasanın 28’inci maddesi uyarınca görüşülmesi gereken 17 başlıktan ikramiye ve harcırah, doğum ve ölüm yardımları dahil 7 maddesi hiç görüşülmemiş, diğer konular da yüzdelik artışa bağlanmıştır.

 

TBMM’ye sunulan 2016 Mali Yılı Bütçe Kanunu Tasarısında toplu sözleşme ile belirlenmesi gereken harcırah konusunun, hükümet tarafından tek yanlı olarak belirlenmesi, sadece yetkili sendikaların ayıbı değil, 4688 sayılı Kanunun da açıkça ihlalidir. Hükümeti; 4688 sayılı yasayı ihlal ederek harcırah konusunu nasıl tek taraflı olarak belirliyorsa, hayırlı bir ihlalde daha bulunarak memurlara ikramiye verilmesi konusunu da aynı şekilde ve acil eylem planına dahil ederek çözmeye, böylece kamu işçilerinde olduğu gibi memurlara da ikramiye verilmesini sağlamaya davet ediyorum.”

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner643

banner644

banner645

banner646

banner639

banner640

banner641

banner642

banner647