banner598
banner608
05 Şubat 2016 Cuma 15:39
Kırmızı eti dünya ortalamasından yüzde 80 pahalı yiyoruz...
banner610
Dana etinin kilogram fiyatı Ocak ayını 38.4 TL’den kapatarak tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Dana karkasın kilogram fiyatı da 24.43 TL seviyesine geldi. Bu fiyat seviyeleriyle Türkiye, kırmızı eti dünya ortalamasından yüzde 80’e yakın pahalı yemiş oldu. Dünyada et fiyatları 2016 yılına 4.55 dolarlık ortalamayla girerken, Türkiye’de bu rakam 8.14 dolar seviyesinde oldu. Üstelik aradaki bu fark TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi neticesinde azalmış olan bir oran. Bu oran 2010 yılında 3 kat farkı bile aşmıştı.

PEKİ, ARADAKİ BU FARK NEDEN KAYNAKLANIYOR?
Habertürk'ten Meltem Ersoy'un haberine göre temel neden arz-talep dengesi, yani arzın artan talebi karşılayamayacak bir yapıda olması... Kırmızı et üretimi 1 milyon tonu aşmış olmasına rağmen, şehirleşme ve etin hem evde hem restoranlarda tüketimin artması talebi karşılamaya yetmiyor. Türkiye’de yağışların özellikle Avrupa ülkelerine göre daha az olması, hayvan başına düşen meraların azlığı, bilgi eksikliği, doğurgan hayvan azlığı ve yüzde 20’lere varan düşük oranı gibi hayvancılığa olumsuz etki eden unsurlar, arzın yeterince gelişmesinin önünde duruyor.

KURDAKİ YÜKSELİŞ DE ETKİLİYOR
Bu yapısal sorunlara son dönemde bir de kurdaki yükselişi eklemek mümkün. Besicilikte girdi maliyetleri arasında başta yem ve gübre olmak üzere belli başlı kalemler dolara endeksli. Dolayısıyla dolardaki artış girdi maliyetlerine ve fiyatlara yansıyor. Bu unsurlardan hareketle, yakın gelecekte Türkiye’de kırmızı et fiyatlarında anlamlı bir düşüş beklenmiyor. Tarım Bakanlığı ve ilgili mercilerin zaman zaman ithalatı fiyatı dizginleyecek bir unsur olarak devreye sokması ise geçici bir çözüm sunabiliyor.

KİŞİ BAŞI TÜKETİM HÂLÂ DÜŞÜK
Türkiye’de kırmızı et üretimi 2015 yılında 1 milyon tonu aştı. Son yıllarda kırmızı et üretimi istikrarlı bir şekilde artsa da, tüketimi karşılamıyor. Türkiye’de kişi başı kırmızı et tüketimi ise halen düşük. Türkiye’de bu rakam 12-15 kilogram seviyesinde, bu rakam AB ülkelerinde 60-70 kilogram düzeyinde.

SÜT ÜRETİCİLERİ, ETTEKİ KÂRI GÖREREK HAYVANLARINI KESMEYE BAŞLADI
Bir türlü düşürülemeyen et fiyatları, süt üretimini de vurmak üzere. Sanayicilerle 10 kuruşluk bir fark yüzünden anlaşmazlık yaşayan süt üreticileri, etteki kârı görerek hayvanlarını kesmeye başladı. Sıkıntının sürmesi halinde tüm hayvan varlığının tehlikeye girebileceği belirtildi. Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre çiğ sütte istedikleri fiyatı alamayan üreticiler, yükselen et fiyatlarından yararlanmak için hayvanlarını kesmeye başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın üreticiyle sanayiciyi uzlaştırma çabaları da sonuç vermedi ve çiğ sütün fiyatı 1 lira 15 kuruşta kaldı. Haziran ayına kadar da yeni fiyatlama beklenmiyor. 

Üreticilerin ise “kapasitem dolu, yetirince üretim yapamıyorum” diyerek zama yanaşmadığı belirtiliyor. Çiğ süt fiyatlarında 1 lira 15 yerine 1 lira 25 kuruş isteyen üretici ise ilaç, gübre ve elektrik üzerinden sürekli artan maliyetleri gerekçe gösteriyor. Yıllık yaklaşık 18 milyon ton çiğ süt üretiminin yarısı sanayicilere satılıyor. Yeni doğan bir hayvandan süt üretimi için 2 yılı aşkın bir süre beklenmesi gerekiyor. Bu süre zarfında bir geliri olmayan üretici, zorlanması durumunda süt almadan hayvanını kesime gönderiyor.

'HAZİNE YİTİRİLİYOR'
Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, süt üreticisinin yaptığı satışla 1.5 kilo yem almadığı zaman zarar ettiğini, şu anda bu oranın sağlanmasında zorluk çekildiğini belirtti. Süt para etmediği için damızlık hayvanların kesime gönderildiğini anlatan Yetkin, “Et para ediyor diye kesiyorlar. Bu iş kritik bir noktada. 2006-2007’de de 1 milyona  yakın damızlık kesilmişti. Ondan sonra hayvancılık zor toparlanmıştı. Damızlık kalmadığı için damızlık ithalatına gitmişti Türkiye. Damızlığın azalması hayvan varlığının azalması anlamına geliyor. Damızlığını yitirince hazinesini yitirmiş oluyor hayvancı” dedi. Hayvancılığın devlet tarafından sübvanse edilmesi gerektiğini belirter Yetkin, “Et ve Süt Kurumu’nun altyapısı olsaydı, süt işleme kapasitesi yükseltilseydi, süt tozu fabrikası artırılsaydı olurdu ama bu kabiliyeti yok. Süt tüketiminin artırılması gerekiyor. Süt fazlalığı var” dedi.

YEM FİYATI SIKINTISI
Baskısı altındaki süt üreticisi, KDV indirimine rağmen pahalı yem alıyor. Terör nedeniyle hayvan temininde sıkıntı yaşayan hayvancılar, başta Rusya olmak üzere ihracat pazarlarında yaşanan kayıplardan da olumsuz etkilendi. Fiyatları yukarı çeken yem üreticilerinden sonra, ihracattaki kaybını daha ucuza çiğ süt alarak kapatmak isteyen bazı firmaların, zam beklenen süt fiyatlarını daha da aşağı çektiği belirtildi. Sektöre göre, Et ve Süt Kurumu’nun özel sektörün kârlarının azalmaması için piyasadan uzak kalması ve regülasyon görevini yeterince yerine getirememesi de tüketici fiyatlarını yukarı çekerken üretici için pazar daralmasına neden oluyor.  Tarım uzmanı Ali Ekber Yıldırım da gerekli önlemler alınmazsa sütte yaşanan krizin kırmızı ete, bitkisel üretime ve tarıma faturasının çok ağır olabileceği uyarısında bulundu.

GÜNEYDOĞU'DA TERÖR HAYVANCILIĞI DA VURDU
Çatışmaların sürdüğü Güneydoğu'da ekonomi de durma noktasına geldi. Doğu ve Güneydoğu'da birçok hayvan yetiştiricisi yazın sattığı hayvanlar yerine canlı hayvan alamadı.  CNN Türk'de yer alan habere göre hayvan trafiği azalınca da Karkas et fiyatları yükselişe geçti. Hatta son bir yıldaki fiyat artışı yüzde 25'i buldu.

Son Güncelleme: 06.02.2016 12:16
Anahtar Kelimeler:
KocaeliİzmitEt
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482