banner598
banner608
banner654
25 Nisan 2016 Pazartesi 13:44
Açlık sınırı bin 387 TL oldu
banner610
Gıda fiyatlarında özellikle yaş sebze-meyveye bağlı olarak görülen gerileme 2016 Nisan ayında da enflasyon artışını frenlemeye devam etti. TÜRK-İŞ hesaplamasına göre gıda fiyatları bu ay yüzde 0,94 oranında gerilerken, on iki aylık fiyat artışı yüzde 4,01 olarak hesaplandı. Yıllık ortalama artış ise yüzde 12,22 oranında oldu.
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Nisan 2016 ayı sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı aylık bin 386,97 TL olarak hesaplandı.
Gıda harcaması ile birlikte giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı olarak belirlenen yoksulluk sınırı ise aylık 4 bin 517,83 TL oldu.

BEKAR ÇALIŞANIN AYLIK YAŞAMA MALİYESİ BİN 726,55 TL
Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise aylık bin 726,55 TL tutarıyla yürürlükteki net asgari ücretin yüzde 33 fazlası olarak gerçekleşti.
TÜRK-İŞ hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarı bir önceki aya göre 13 TL geriledi, bir önceki yılın sonuna göre de neredeyse aynı kaldı. Yoksulluk sınırı da geçen aya göre 43 TL geriledi.
TÜRK-İŞ Gıda Endeksi ile TÜİK Gıda Endeksi ve TÜİK Tüketici Fiyatları Endeksi’ndeki değişimine bakıldığında; son on iki ay itibariyle gıda fiyatlarındaki gerileme özellikle Ocak ayından bu yana devam etti. Yaklaşık üç yıl önceden başlayarak genel fiyat artışlarının üzerinde bir seyir gösteren gıda fiyatlarındaki artış son aylarda genel fiyat artışlarının altında gerçekleşti.

MUTFAK ENFLASYONUNDAKİ DEĞİŞİM
TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında mutfak enflasyonundaki değişim 2016 Nisan ayı itibariyle şöyle oldu:
Dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,94 oranında geriledi.
Yılın ilk dört ayındaki artış oranı yüzde 0,12 olarak gerçekleşti.
Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 4,01 oldu.
Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 12,22 olarak hesaplandı.

NİSAN 2016’DA GIDA FİYATLARINDA GÖZLENEN DEĞİŞİMLER
Gıda harcaması çalışmasına temel alınan beslenme kalıbında yer alan ürünlerin fiyatlarında Nisan 2016 itibariyle gözlenen değişim ise şöyle oldu:
Süt, yoğurt, peynir grubunda; süt fiyatları ortalamada biraz gerilerken, yoğurt fiyatı değişmedi, peynir fiyatı ise arttı. Bu gruptaki fiyat değişimi gıda harcamasına olumlu yansıdı.
Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; kıyma ve kuşbaşı etin fiyatı aynı kalırken tavuk fiyatı artış gösterdi. Mevsim sona ererken “buzhane balığı” tezgahta boy gösterdi, ortalamada balık fiyatı geriledi. Balık fiyatı hesaplanırken bol ve fiyatı nispeten ucuz olan çeşitlere ağırlık verildi. Yumurta fiyatındaki gerileme bu ay da devam etti ve toplam harcama tutarına olumlu yansıdı. Ciğerde artış tespit edilirken diğerler sakatatların fiyatı aynı kaldı. Bakliyat ürünleri fiyatları genel olarak değişmedi.
Yaş sebze-meyve fiyatları mevsim koşullarına da bağlı olarak gerilemeye devam etti ve bu gelişme mutfak harcamasına olumlu yansıdı. Pazarda meyve-sebze çeşitliliği artarken, geçtiğimiz ay 3,78 TL olarak hesaplanan ortalama sebze kilogram fiyatı bu ay 3,53 TL’ye geriledi. Ortalama kilogram meyve fiyatı ise bu ay artış göstererek 3,00 TL’den bu ay 3,59 TL’ye yükseldi. Ancak bu ay ortalama yaş sebze-meyve kilogram fiyatı gerileyerek mutfak harcamasını önemli ölçüde azalttı ve toplam gıda harcamasındaki gerilemenin de temel nedenini oluşturdu. Hesaplama yapılırken pazardaki mevsim ürünleri esas alındı ve ürünlerin tek tek ağırlığı yerine genel meyve-sebze tüketimi miktarından hareket edildi.
Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; ekmek fiyatı değişmedi, ancak aynı grupta yer alan pirinç fiyatında gerileme görüldü. Geçen ay fiyatı artan bulgur bu ay eski fiyatına dönüş yaparken, diğerlerinin fiyatı değişmedi.
Tereyağı, margarin, zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı aynı kaldı. Zeytin ortalama kilogram fiyatı siyah zeytinde biraz geriledi, yeşil zeytinde artış gösterdi, ancak zeytin ortalama fiyatı yükseldi. Ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği gibi yağlı tohum ürünlerinden ceviz fiyatı yeniden artarken, diğerleri aynı kaldı. Şeker, bal, reçel ile tuz fiyatı bu ay da değişmedi, pekmez fiyatı biraz arttı. Kimyon, nane, karabiber gibi baharat ürünleri fiyatı aynı kalırken salça fiyatı arttı. Çay fiyatı ile ıhlamur fiyatı ise bu ay yine değişmedi.

Son Güncelleme: 26.04.2016 09:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482