banner608
banner609
24 Aralık 2014 Çarşamba 16:12
TES’ten son uyarı
banner610

Müdür atamalarında yapılan haksızlıkların ardından haksızlığa uğrayan müdürler hakkını mahkemede aramış ve adalet kendilerini haklı bulmuştu. Ancak müdürlükler, yargının aldığı kararları hala uygulamaya koymadı. Konuyla ilgili Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nde teşkilat sekreteri Murat Olgun bir basın açıklaması düzenledi. Olgun, şöyle konuştu; Öncelikle Eğitim-İş Sendikası’nın Ankara Tandoğan Meydanı’nda eğitimle ilgili ve yasal eylemlerine karşı yapılan müdahaleyi kınıyoruz. Özellikle emniyet güçlerinin ülkenin belli yerlerini terör alanlarına çeviren bölücü unsurlara göstermediği sertlikteki aşırı güç kullanımı, eğitim çalışanlarının yaka-paça gözaltına alınması ve gazlanması - boyalanması bizleri derinden üzmüştür.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Okul ve Kurum Müdürlüğünde 4 yıllık görev süresini dolduranlar, MEB’e Bağlı eğitim kurumları yöneticilerinin görevlendirilmelerine ilişkin değerlendirmeler hukuk ve hakkaniyet anlayışı ile bağdaşmayan bir anlayışla yapılmış; tecrübeli, liyakat sahibi, çalışkan okul müdürlerinin görevinin son bulmasına neden olmuştur. Bu nedenle mağduriyet yaşamış olan okul ve kurum müdürleri; şahıslarına 75 altında puan verilmesi işleminin ve bu sebeple müdür olarak görev yaptıkları okulda görev sürelerinin uzatılmaması işleminin yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali talebi ile konuyu yargıya taşımıştır. Nitekim ilimizde şu an itibariyle 42 adet “Yürütmeyi Durdurma” kararı verilmiştir.

YARGI KARARINA RAĞMEN

Ülke genelinde yargı kararlarının uygulaması noktasında farklılıklar olmuş; örneğin Çanakkale’de göreve iadeler gerçekleşirken Kocaeli’de aynı kişilerden oluşan komisyon marifetiyle puanlanmış ve yeniden düşük puan takdir edilerek ikinci kez mağdur edilmişlerdir. Aldıkları “Yürütmeyi Durdurma” kararına rağmen eski görev yerine başlatılmayarak ve yargı kararları doğrultusunda değerlendirme yapılmayarak mahkeme kararını şeklen uygulayıp, aslında uygulamayan yöneticilerle ilgili üyelerimizin yapacağı suç duyurusu için Genel Merkezimizce hazırlanan dilekçelere şubemiz kanalıyla ulaşabilirsiniz.

KAYMAKAM’DAN İLGİNÇ KARAR

MEB’e bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerindeki Ek-1 değerlendirmelerinde mağdur olan sendikamıza üye ve 4 yılı dolduran okul müdürleriyle ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulunduğumuz ilçelerden biri de Kandıra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’dür. Kandıra Kaymakamı Oktay Erdoğan, ön incelemeyle ilgili Maarif Müfettişleri Başkanlığı’ndan müfettiş görevlendirtmiş ve fakat müfettişçe hazırlanan inceleme raporu neticesinde “Soruşturma İzni Verilmesi” talep edilmesine rağmen 25.11.2014 tarih, 2014/2260 sayılı Kandıra Kaymakamlığı İdare Kurulu Bürosu yazısınca “Soruşturma İzni Verilmemesine” şeklinde karar verilmiştir.

SUÇ DUYURUSU YAPILACAK

Diğer ilçe kaymakamlıklarının “Soruşturma İzni Verilmesi” kararlarına rağmen ve kendi tayin ettirdiği müfettişin rapor sonucuna karşın sendikamızın ve sendika üyelerimizin mağduriyetiyle alakalı böyle mühim bir mevzuda olumsuzluktan yana taraf olması mağduriyetimizi arttırmıştır. Bu kişilere isnat edilen fiiller Maarif Müfettişlerince sübuta erdirilmiş olmasına karşın İlçe Kaymakamının tutumu bizi yaralamış ve hakkında İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma / inceleme talep edilmiştir. Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığına da suç duyurusu yapılacaktır. Kocaeli ilinde 17 binlik Millî Eğitim camiasının Yetkili Sendikası olan Türk Eğitim-Sen, her türlü hukuksuzluğun takipçisi olmaya devam edecektir. Kamuoyunun bilgisine.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482