banner598
banner609
banner638
24 Şubat 2016 Çarşamba 16:10
Şanlı: Kentimizin  yandaşlıkla imtihanı
banner610

 Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı, ilimizde Milli Eğitim içerisinde yaşandığını dile getirdiği hukuksuzlukların had safhaya ulaştığını belirterek, oldukça sert bir açıklama gerçekleştirdi. Şanlı’nın açıklaması şu şekilde:

“İlimizde Milli Eğitim içerisinde yaşanan hukuksuzluklar artık had safhaya ulaşmış, insanın sabır ve izan sınırlarını zorlar hale gelmiştir. Birileri ya bizim tahammül sınırlarımızı ölçmeye çalışıyor ya da ülkemizin içinde bulunduğu terör hadiseleri dolayısıyla sükûnetimizi acziyet zannediyor.  Bugün maalesef ilimiz adına son dönemde yaşanan rezaletlerden hala ders çıkarmamış bir anlayışla karşı karşıyayız.

      Yandaşlık kontejanından atadıklarının ulusal basına malzeme olacak ve işlemlerini aklamakta zorlananlar, ne yapacaklarını bilmez bir halde adeta Türk Eğitim Senlilerden intikam alma hevesine kapılmış olmalarını öfke ve teyakkuzla izliyoruz.

      Bir Cafer Kuzu meselesinin akıbetini hala beklemekteyiz. Eğitim Bir sen üyesi bu vatandaşın sahte yüksek lisans diploması düzenlemekten dolayı hakkında başlatılan soruşturma nedendir ki hala sonuçlandırılmadı. Kendisinin görevinden istifa etmesi ve bir okula öğretmen olarak atanması dışında hiçbir gelişme ne gördük ne duyduk. Ayrıca kendi yüksek lisans diplomasını yine kendisi aslı gibidir şeklinde onaylamasına göz yuman, dolayısıyla bu sahte belgeyi öylece kabul eden ve ilgili şahısla oldukça samimi olan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Sami Demirci, görevi ihmal ve hatta kötüye kullanmadan dolayı neden hala bir işlem yapılmadı? Olsa olsa Yandaşlık merhametidir bu kıyak diye düşünüyoruz.

       50. Yıl Ortaokulu Müdürü iken taciz suçlamasıyla kendisine soruşturma açılan İbrahim Ergün dosyası da fazlasıyla enteresan ve müphem. Aynı şekilde Eğitim Bir Sen üyesi olan bu şahıs; eğer taciz gibi ağır bir suçu varsa niçin müdür olarak görevlendirilmiştir? Yok, eğer bir okul müdürüne birileri böylesi ağır bir ithamda bulunup onun onuruyla oynama haysiyetsizliğini göstermişse bu müdür niye başka bir okula verilerek cezalandırılmıştır? Ayrıca okul müdürü haksızlığa ve bir iftiraya uğramışsa gerek kendisi, gerekse İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu iftirayı atanlar hakkında bir suç duyurusunda bulunmuş mudur?

      Ya da Akmeşe İlkokulu Müdürü Adem Gürsel’i konuşalım. O da Eğitim Bir Sen üyesi. Kaldığı okul lojmanına, okuldan kalorifer hattı çekmiş ve bu vesileyle ulusal basına da konu olmuştu. Kısa süreliğine açığa alındı. Soruşturma devam etse de son duyumlarımız, kendisinin başka bir okula müdür olarak atanacağı. Bize de şu soruları sormak kaldı: İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne konuyla ilgili talep yazısı yazmış olsa da gerekli izinler kendisine iletilmeden bu müdürümüz lojmana kalorifer hattı çekebilir mi? Ne zamandan beri izin yazıları, bilgi yazıları olarak görülmektedir? İşin daha da vahimi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü daha izin vermeden bu okul müdürünün maaşından yakıt kesintisini nasıl yapmıştır?

     Ve son vahim hadisenin kahramanı Eyüp Küçük. Elbette O da Eğitim Bir Sen Üyesi. Başiskele Anadolu Lisesi Okul Müdürü. Kendisinden önceki okul müdürü Ömer Faruk Çetinbaş’ın kazandığı yürütmeyi durdurma kararı gereği yeniden yapılması gereken puanlamasına müdahil olmak ve başkalarının yerine puanlama yapmakla hakkında soruşturma açıldı ve bildiğimiz kadarıyla hala açığa alınmadı. Soruşturmanın sağlığı açısından önemli değil demek ki!!! Sağlık neme lazım!!!

    Şimdi bunların hepsini bir kenara koyun ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün eğitim ciddiyeti adına onurlu(!) ve kararlı(!) tutumuna örnek yeni bir vaka ile sizlerin vicdanına seslenelim.

        Kartepe Hayrettin Gürsoy Spor Lisesi Müdürü Hamza Cüneyt Altın. Türk Eğitim Sen Üyesi. Ne zimmetine para geçirme ne de herhangi bir nedenle çıkar sağlama; sadece kredi kartıyla okul adına para ödeme, spor salonunu kiraya verme ve bazı komisyonları kurmamış olma sebepleriyle kendisine soruşturma açıldı. Üstelik her bir harcamanın faturası da ibraz edilmişken... Aldığımız duyumlara göre, önce soruşturmaya gerek olmadığına karar verilen dosya Teftiş kurulundan geri döndürüldü ve mutlaka görevinden alınması talimatı verildi. Mesele bir hesaplaşma anlayacağınız! Nihayetinde Hamza Cüneyt Hoca görevinden alındı ve yine Kartepe’de başka bir okula öğretmen olarak verildi.

       Ne diyelim, yazıklar olsun. Yandaşlığın böylesine, ahlakın, adaletin, vicdanın, inancın ve eğitimin böylesine yazıklar olsun. İktidara sırtını yaslayarak ötekileştirenlere, Milli Eğitimi yandaş eğitime dönüştürenlere, iktidar gücünü paralel bir sendika eliyle kamu çalışanlarına zulüm için sarf edenlere ve bu şehrin ağır sorumluluğunu bir vebal olarak omuzlarında ve vicdanında taşımakla yükümlü Sayın Valimize diyeceğimiz tek şey şudur: Allah adildir. Yerin üstünde de, altında da ilahi bir hesaplaşma elbette vardır. Zamanı takdiri ilahi; ama vukuu mutlaktır. Ve bize düşen sabırla beklemek, şerefimizi korumak ve sonuna kadar mücadele etmektir.”

Son Güncelleme: 25.02.2016 13:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482