banner608
banner597
banner609
07 Ekim 2016 Cuma 12:32
Bu şartlarla tam gün eğitim imkansız
banner610
Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca şube binasında yapmış olduğu basın açıklamasında hükümetin eğitim vaatlerinde gerçekçi olması gerektiğini belirterek, eğitim konusunda somut adımlar atılması gerektiğini vurguladı. Başkan Omurca açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Başbakan Binali Yıldırım, 2017-2019 ekonomik hedeflerini açıkladığı basın toplantısında, önümüzdeki üç yıl içinde eğitimde yapılması planlanan değişikliklerle ilgili bilgiler vermiştir. Başbakan, 2019 yılına kadar ikili eğitimin kaldırılarak tam gün eğitime geçileceğini, okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirileceğini ve 5. sınıfta sadece Türkçe ve yabancı dil eğitimi verileceğini açıklamıştır.   

3 YILDA YAPILAMAZ
Bugüne kadar eğitim alanında çoktan atılması gereken böylesine önemli adımların, önümüzdeki üç yıl içinde atılacağının iddia edilmesi, bütün eksikliklerine rağmen önemlidir. Ancak hükümetin geçtiğimiz 14 yıl içinde eğitim alanında attığı adımlar, yapılan değişiklikler ve eğitim sisteminin mevcut durumu, Başbakan’ın açıkladığı hedeflerin önemli olmakla birlikte, üç yıl içinde gerçekleşmesinin çok zor olduğunu göstermektedir.  MEB’in son açıkladığı 2015-2016 örgün eğitim istatistiklerine göre örgün eğitimde 14 milyon 540 bin öğrenci eğitim görmektedir. Başka bir ifade ile geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde 14 milyon 540 bin öğrenci 553 bin 66 derslikte eğitim görmüştür. Öğrenci sayısının derslik sayısına böldüğümüzde derslik başına ortalama 26 öğrencinin düştüğü görülmektedir. 

TAM GÜN İÇİN BÜTÇE ARTTIRILSIN
Türkiye’de okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan öğrencilerin tam gün eğitim yapabilmesi için bugün itibariyle ortalama 21 öğrenci esas alındığında en az 140 bin dersliğe ihtiyaç vardır. MEB’in iddiası ise her sınıfta ortalama 30 kişinin olduğu 80 bin dersliğin ve üç yıl içinde yapılacak 3 bin okulun yeterli olacağı yönündedir. Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde bulunan ortaokul ve liselerde ikili eğitim uygulaması yaygın olarak yapılmakta, özellikle bazı okullarda sınıf mevcutları yığılma nedeniyle yasal olarak belirlenen sınırların çok üzerine çıkabilmektedir. MEB’in verdiği rakamlarla okullarda tam gün eğitime geçilebilmesi mümkün değildir.  Hükümetin tam gün eğitim başta olmak üzere eğitime yönelik vaatlerinin ne kadar gerçekçi olduğu MEB bütçesinin ne kadar arttırılacağı ile doğrudan bağlantılıdır. Sadece MEB’in açıkladığı okul ve derslik sayısının yapılması için MEB bütçesinin en az iki kat arttırılması gerekmektedir. Bugüne kadar yapılan bütçe artışları dikkate alındığında, söylenen sözlerin sadece vaat olarak kalması kaçınılmazdır. 

SAMİMİ DEĞİLLER
MEB, geçtiğimiz yıllarda yaptığı bir yönetmelik değişikliği ile 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren tüm okulöncesi eğitim kurumlarında ikili eğitime geçilmesi kararı almış, bu tartışmalı kararla okul öncesi eğitim çağındaki çocuklar ve velileri ciddi anlamda mağdur edilmiştir. Üstelik  MEB, 2009 yılından bu yana okul öncesi eğitimi zorunlu yapacağını iddia etmekte fakat bu konuda gerekli adımları atmaktan geri durmaktadır. Bakanlığın iki yıl önce okul öncesinde tam gün eğitimi yönetmelik değişliği ile kaldırarak ikili eğitime geçmesi, bu konuda ne kadar samimi olunduğunu görmek açısından önemlidir.  Çocuklarının tam gün okulöncesi eğitim almasını isteyen çok sayıda öğrenci velisi ekonomik koşullarını zorlayarak özel okullara yönelmiş, bazıları çocuklarını MEB’in fiilen yönlendirmeleri ile Diyanet’in, dini vakıf ve cemaatlerin açtığı okulöncesi eğitim kurumlarına göndermiştir. Başbakan’ın okulöncesi eğitimin zorunlu olacağı yönündeki açıklamaları ile MEB’in uygulamaları birbiri ile taban tabana zıt olması dikkat çekicidir” 
 
Son Güncelleme: 08.10.2016 10:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482