banner608
banner597
banner609
20 Ocak 2017 Cuma 14:21
Çocuğunuzun daha anaokulu aşamasında sorumluluk bilinci edinmesini, düzenli bir birey olarak yetişmesini, ilkokula pek çok arkadaşından 10 adım önde başlamasını hangi aile istemez? Yaşıtları tuvalet ihtiyacını dahi kendi kendine karşılayamazken çocuğunuz, bunun gibi pek çok gereksinimi ve hatta yaşının üzerindeki faaliyetleri yapabiliyor olsa fena mı olur? Ve çocuğunuz, daha ilkokul aşamasına gelmeden yabancı dil öğrense..? Yetişkinlere göre emici bir zihne sahip olan çocuklarınızın tüm bu saydığımız ve saymakla bitiremeyeceğimiz donatılara sahip olması Montessori yöntemi ile mümkün. Montessori, dünyaya yayılan ve tek bir cümle ile tanımlayacak olursak “Kendi çabasıyla kendi başına öğrenme fırsatı” anlamına gelen bir yöntem.

UZMAN ÖĞRETMENLER
İlimizde bu yöntemi başarıyla uygulayan, öğretmenleri Montessori eğitimi almış Bilgi Köprüsü Montessori Anaokulu’nu ziyaret edip, Okul Müdüresi Evrim Sarıkaya’dan hem bu yöntem hem de okul hakkında bilgi edindik. Yıldızı giderek parlayan, kentimizin eğitimdeki markası Bilgi Köprüsü’nde Montessori eğitimleri 5 yıldır veriliyor. Bu 5 yılın 2 yılı, başka bir binada pilot sınıflarla gerçekleştirildi. Son 3 yıldır ise İzmit Yenişehir Mahallesi Arda Sokak No: 39 adresindeki 5 katlı binada Bilgi Köprüsü Montessori Anaokulu olarak faaliyet gösteriliyor. Evrim Sarıkaya, oldukça güler yüzlü bir eğitimci, İstanbul Montessori Enstitüsü’nde eğitim almış ve diğer rehber öğretmen ve asistanları da öyle…7 SINIF BULUNUYOR
Bilgi Köprüsü Montessori Anaokulu’nun dünyadaki 1300 Montessori okulundan biri olduğunu belirten Sarıkaya, başta 4 olan sınıf sayısını, talebin artması nedeniyle 7’ye çıkardıklarını belirterek okulun öğrenci kapasitesinin 120 olduğunu ve şu anda 2-6 yaş aralığında 110 öğrencinin eğitimlerinin sürdüğünü kaydetti. Montessori eğitimi almış 7 rehber öğretmen, 7 rehber öğretmen asistanı, 7 branş öğretmeni ve 1 psikolog bulunan okulda, toplam 28 personelin görev yaptığını ifade eden Sarıkaya, sınıfların farklı yaş gruplarından karma şeklinde oluşturulduğunu ve 55-60 metrekarelik sınıflarda 15-16 öğrencinin yer aldığını söyledi.

HER YAŞTAN KARMA
Okuldaki en küçük grup 2 yaş grubu, onların sınıfları ayrı. 3-6 yaş gruplarının sınıfları ise her yaş grubundan 5 öğrenci seçilerek oluşturuluyor. Peki, neden 2 yaş grubu gibi, diğer yaş grupları da kendi yaşlarındaki öğrencilerin olduğu sınıflarda eğitim görmüyor da karma sınıflarda eğitime alınıyor? Bu da mı Montessori yönteminin bir parçası? Evet, bu çok yaşlı gruplaşma, Montessori’nin bir parçası, hatta olmazsa olmazı. Evrim Sarıkaya, bunu şöyle açıklıyor: “Çok yaşlı gruplaşma, sınıf içindeki küçük çocuğun, daha büyük çocukları çalışırken izlemesine, böylece ileride yapacağı çalışmalar hakkında fikir edinmesine, büyük çocukların küçük çocuklara yardım etmesine, böylece öğrendiklerini pekiştirmesine olanak tanıyor.”

BEŞ BÖLÜMDEN OLUŞUYOR
Montessori yönteminin 5 bölümden oluştuğunu belirten Evrim Sarıkaya, bu bölümlerin “Matematik”, “Dil”, “Kozmik yaşam”, “Günlük yaşam” ve “Duyu” eğitimlerinden oluştuğunu ifade etti. Bale ve tiyatro eğitimi de verilen öğrencilerin yabancı dil öğrenebilmesi için de 3 İngilizce öğretmeni okulda görev alıyor. Okulda kurum psikoloğu olduğunu da dile getiren Sarıkaya, “Psikoloğumuz, pazartesi, çarşamba ve cuma günleri görev yapıyor” dedi. Sarıkaya, her cuma da aile geceleri düzenlediklerini kaydetti. 3 uyku odası ve 4 atölyesi bulunan okulda özellikle küçük yaş grupları gün içinde bu odalarda uyuyor. Ve öğrenciler, bahçede de hem oyun grupları ile oynuyor hem de toprağa bir şeyler ekme gibi faaliyetler yürütebiliyor.

İLKOKULA BAŞLADIKLARINDA…
Montessori, öyle anlatmakla bitirilebilecek bir eğitim yöntemi değil. Kapsamı çok geniş. Matematikte verilen eğitimler mesela somuttan soyuta gidiyor ve öğrenciler, ilkokula başladığında matematikte hiç zorlanmıyor. Montessori anaokulları, diğer anaokulları gibi gürültülü de olmuyor. Bu okulda öğrenciler sessiz, kendilerine verilen göreve odaklanan, sorumluluk bilinci edinen bir yapıya bürünüyor. Öğretmenlerin en önemli özellikleri ise: “Sessizlik, sabır, gözlem yeteneği ve pasiflik.” Montessori metodunda çocuğun bağımsızlığına büyük önem veriliyor. Çünkü özgürlüğü iyi kullanabilmek için bağımsızlığa ihtiyaç olduğu biliniyor. Bunun için de Montossori’de eğitim verilen çevre, çocuğa bağımsızlık kazandıracak şekilde tasarlanmış durumda.

ÖĞRETMEN SINIFTA PASİFTİR
Bağımsızlık konusu çok önemli, bu metodun da kalbinde o var aslında. Bu yüzden bu konuyu üstten geçmeden tüm detayları ile Evrim Sarıkaya’dan dinledik ve sizlere aktarıyoruz: “Çocuğa yetişkinlerce yapılacak gereksiz yardım onun bağımsızlık kazanması önündeki en büyük engeldir. Oysa yetişkinlerin büyük çoğunluğu, çocukların kendi başına birçok eylemi gerçekleştiremeyeceğini düşünerek onlara yardım eder, yapamayacağını düşündükleri eylemlerde ise onları engellerler. Bu, bir yandan çocukları yetişkine bağımlı kılarken bir yandan da onların kendiliğinden etkinliklerini yok ederek kendilerini ve çevrelerini keşfetmelerini engeller. Bu nedenle Montessori öğretmeni sınıfta pasiftir ve çocuğa gereksiz yardımda bulunmaz.

ÇOCUK BOYUTUNDA TASARIM
Günümüzde anaokulları Montessori metodundan etkilenerek çocuk boyutunda tasarlanmış sınıf mobilyalarını kullanmaktadır. Bu uygulama, çevrenin çocuğa değil, çocuğun çevreye hakim olmasını sağlayarak ona bağımsızlık kazandırır. Ancak Montessori metodunda bu durum sadece mobilyalarla sınırlı değildir. Hatanın kontrolünü içeren materyaller, duvardaki pano, resim ve benzerinin göz seviyesine asılmış olması, çocukların yemek saatlerine aktif olarak katılarak sofranın hazırlanmasına, toplanmasına ve yemek sonrası temizliğe katkı sağlamaları, sınıfın temizliğinden sorumlu olmaları gibi ve benzeri durumlar, çocukların çevreye hakim olmasına ve bağımsızlık kazanmalarına katkı sağlayan önemli uygulamalardır.”

BU YETİLERLE BAŞLIYORLAR
Evet, Montessori anaokulunu bitiren çocuklar, ilkokula okuma yazmayı bilerek, sorumluluk sahibi olma yetisini edinmiş, yabancı dil bilgisi oluşan, matematikten çok çok önde olan bir öğrenci olarak başlıyor. Çocuğun birey olarak en ileri seviyeye getirilmesini, bu yolda çocuğu sorular üreten ve sorularına cevaplar bulabilen biri olarak yetiştirmeyi hedefleyen Montessori metodu, özünde üreten ve mutlu olan insanlar yetiştiren bir hayat eğitimi. Evrim Sarıkaya, erken kayıtların başladığını ve haziran ayına kadar süreceğini, sonrasında ise normal kayıtlarla sürecin devam edeceğini de aktardıktan sonra sınıfları, atölyeleri, bale salonunu, tiyatroyu ve bahçeyi bizlere gezdirdi. Sınıflarda öğrencilerin fotoğraf ve videoları çekilirken bile yaptıkları işlere odaklandıkları bizzat görüldü.

ERKEN KAYIT FIRSATI
İlimizde bir marka haline gelen Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları’nın, bu işin eğitimini en iyi enstitülerde almış öğretmenlerinin 5 yıldır başarı ile yürüttüğü, çocuklarınızın geleceği için onlara ayrıcalık katacak Montessori metodu ilgilinizi çekti ise daha detaylı bilgi ya da erken kayıt fiyatlarını öğrenmek için 0262 313 00 02 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Unutmayın ki ağaç yaşken eğilir…

MONTESSORİ EĞİTİMİ ALMIŞ ÜNLÜLER
İnternette yaptığımız araştırmada ise dünyaca ünlü kimi isimlerin bu eğitimi almış olduklarını da gördük. Google’ın kurucuları, Sergey Brin ve Larry Page; amazon.com sitesinin kurucusu olan Jeff Bezos, dünyanın en geniş internet ansiklopedisi olan wikipedia.org sitesinin kurucusu Jimmy Wales, The Washington Post’un sahibi ve editörü Katherine Graham… Bu isimler, Montessori eğitimi almış ünlülerden sadece bir kaçı.

Son Güncelleme: 22.01.2017 14:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482