banner421
“Hiç sevmediğiniz ülke hangisi?” diye sorsam eminim ki büyük çoğunluğunuzun vereceği cevap ABD’dir. Düşününce normal olanı da aslında bu değil mi?

ABD, “süper güç” kavramı içinde değerlendirilemeye başlandığı tarihten itibaren elini attığı her ülkede kan ve bölünmeden başka hiçbir şey yapmadı. 

Kendi ülkelerinde Kızılderili ve zencilere yapığı zulmün benzerini dünyanın neredeyse bütün ülkelerine yaptılar. 

Hele biz, hele bu güzel ülke az mı çekti Amerika’dan ve hala çekmeye devam etmiyor mu?
Yıllarca Irak’ta yaptıklarını bir gözünüzün önüne getirin. Yugoslavya’yı parçalayıp bir de üstüne üstlük yaşanan katliamı seyretmelerini unutmadınız umarım. Peki, bugün Suriye’de yaşanan acı, kan ve gözyaşı…

Sadece 3. dünya ülkeleri veya gelişmekte olan ülkeler değil, Almanya ve Japonya gibi dev ülkeler bile ABD’nin gazabına uğramaktan kurtulamadı.

ABD’nin yeni yeni tarih sahnesinde güç olmaya başladığı 18. yüzyılda Osmanlı Devleti, onların süper güç olması yolunda belki de ilk çalışmalarını yaptığı topraklar oldu. Amerika, önce misyonerleri aracılığı ile bizim topraklarımıza girdi.

Amerikanlı misyonerlerin Osmanlı Devleti’ne gelişleri 1819’lardadır. 1860’larda merkezlerini İstanbul’a kuran misyonerler, çalışma sahası olarak Anadolu ve Ortadoğu’yu seçerler. 

Amerikalı misyonerlerin önemli duraklarından biri de İzmit’ti. Hedefleri ise İzmitli Ermeniler…

İzmit’te, Türk ve Ermeni nüfus, yüzyıllar boyunca iççice kardeş kardeşe yaşamayı başarmış iki ulustu. Doğru düzgün aralarına hiçbir sorun yaşanmadan süren kardeşlik havası hakimdi hep İzmit’te. 

Ve İzmit’te Amerikalılar geldi. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı…

1850’lerde İzmit’e gelen misyonerler, 1856’da İzmit’te Protestan Kilisesi’ni kurarlar. 1872’de İzmit’te kiralanan evde misyonerler “Amerikan Yatılı Kız Okulu”nu açar. 

Amerikalı misyonerlerin İzmit’teki hedefi ise Ermeni topluluğuydu. 

Ermeni toplumunun en yoğun yaşadığı bölge olan Bahçecik’te bir okul inşa ettiler. Okulun adı İzmit’in Bizanslardaki ilk adı olan Bithynia Amerikan Koleji’dir.

Marangozluk, dericilik gibi mesleki dersler yanında özellikle 1898’deki ders programı ilginç ipuçlarını barındırır. Okulda Ermenice ve İngilizce eğitim yapılır. Ayrıca Türkçe bütün sınıflarda zorunlu ders olmasına rağmen Fransızca ve Latince de öğretilir.

Bu okul ve Amerikalı misyonerin çalışmaları ile İzmit’teki Ermeni nüfusta belirgin değişimler gözlenmeye başlanır. İzmit Ermenilerinde daha önce hiç olmadığı kadar Türklerle ayrışmalar başlar. 

“Hristiyan Türkler” diye tanımlanan Ermeniler, mezheplerini yavaş yavaş değiştirir, cemaatin içinde Protestanlar giderek artar. Ermeniler, Hınçak ve Taşnak komiteleriyle siyasallaşırlar. Zamanla silahlanmaya başlarlar ki bu silahlar İzmit’te Amerikan kolejinden çıkar. Silahlanma süreci Adana, Antep ve benzeri bölgelerdeki eylemler nihayetinde, devrin padişahı II. Abdülhamid’e yapılan Yıldız suikastı ile mesele uluslararası boyutuna ulaşarak, 1915 Tehcirine kadar gelir. Bilenen sonuçlara ulaşır. Ermeniler Türk toplumundan tamamen ayrılırlar.

Birlikte yaşamada birbirlerine saygı duyarak, farklılıkları olduğu gibi kabul ederek yaşamanın erdemi İzmit özelinde gerek Ermeniler gerekse Türkler fazlasıyla gösterdiler. “Et ve tırnak” diye tanımlanan toplumsal birliğimizin çeşitli misyon görevlileri ise nasıl parçalandığının çok önemli bir örneğidir aynı zamanda İzmit.

Tarih hep bizler için hep ders almak için vardır, bu yazı da aklımızın bir köşesinde bulunsun…


 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayhan 8 ay önce

bezirgan bahçeciğin eski adıdır sonuçta ermenıler 600 yıl bu ulkede yasamıs ınsanlar ve turklerle hıcbır zaman ayrısmadılar nasıl nerden aldınız ayrıstıları taşnaklar sımdıkı pkk gıbı doguda olan gruplardır ermenı tatlısı pısmanıye den bakın tarıhe

Avatar
Umut 8 ay önce

Güzel haber eline sağlık

banner354

banner328

Advertisement

banner276